Monument „To B remembered” przed budynkiem Centrum Obsługi Turystów w Brzezince

Przed budynkiem Centrum Obsługi Turystów w Brzezince ustawiony został monument Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego "To B remembered". Rzeźba przedstawia odwróconą literę B z napisu "Arbeit macht frei" nad bramą obozu Auschwitz. Do tej pory monument prezentowany był m.in. w Berlinie, Paryżu, Brukseli. Do Brzezinki przyjechał z Kassel, gdzie prezentowany był podczas największej na świecie wystawy sztuki documenta.

Rzeźba wykonana została wg projektu francuskiej artystki Michèle Déodat przez uczniów szkół zawodowych koncernu Volkswagen AG.  Na monumencie znajduje się inskrypcja w języku angielskim, podkreślająca odwagę i opór więźniów, zawierająca ich przesłanie dla przyszłych pokoleń: „Pamiętajcie: kiedy dzieje się niesprawiedliwość, kiedy ludzie są dyskryminowani i prześladowani - nie pozostawajcie obojętni. Obojętność zabija.”

Podczas prezentacji monumentu w Kassel, polski historyk i dziennikarz, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, ocalały z Auschwitz Marian Turski objaśnił w swym wystąpieniu, jak ważne było dla więźniów w życiu codziennym obozu przesłanie tej jednej jedynej potajemnie odwróconej litery, traktowanej jako symbol oporu i dodania odwagi w mikroskali. Podziękował Michèle Déodat, że ponownie pokazała ocalonym z Auschwitz, ale także światowej opinii publicznej znaczenie odwróconego „B” i jego przesłania w dzisiejszych czasach.

Monument „To B remembered” będzie prezentowany przed budynkiem Centrum Obsługi Turystów w Brzezince przez najbliższe pół roku. Następnie zostanie on zainstalowany w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Instalacja tego ważacego ponad 5 ton monumentu odbyła się 07.11 w okolicach godziny 15.00. Nie byłoby to możliwe bez szerokiej współracy m.in.: Gminy Oświęcim, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcim, Spółki Komunalnej Gminy Oświęcim sp. z o.o., Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim. Całość prac pod względem bezpieczeństwa zabezpieczyli Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezince, którym składamy serdeczne podziękowania.