W obchodach 77 rocznicy tych wydarzeń uczestniczyli samorządowcy gminy Oświęcim. Delegacja z wójtem Mirosławem Smolarkiem uczciła pamięć ofiar niemieckiego totalitaryzmu, składając kwiaty przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu bloku 11 w obozie macierzystym oraz na pomniku Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki w Oświęcimiu. Przedstawiciele gminnych władz zapalili również znicz na płycie pomnika w w byłym obozie Birkenau.
Kolejne odsłony upamiętnienia wyzwolenia Auschwitz miały miejsce na Judenrampe w Brzezince oraz przed budynkiem karnego komanda kobiet KL Auschwitz-Bor/Budy w Brzeszczach. Organizatorem tych uroczystości była Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci, która zaprezentowała też obozowe przedmioty związane z zagładą w KL Auschwitz. Wśród nich znalazły się sienniki, materace częściowo wypełnione ludzkimi włosami, puszki po cyklonie B i elementy pieców krematoryjnych.
27 stycznia br. w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odbyły się obchody 77 rocznicy wyzwolenia pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W związku z pandemią koronawirusa w uroczystościach wzięła udział niewielka grupa gości, głównie ocalałych. Wydarzenie było w całości transmitowane w internecie pod adresem: https://www.youtube.com/auschwitzmemorial.