Wiadomości

Poniedziałek, 31 października 2022

Komunikat w sprawie punktów paszportowych

Zmiany dotyczące punktów paszportowych w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu

Od godz. 14.00 8 listopada 2022 roku do 10 listopada – w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie – nie będzie możliwości składania wniosków paszportowych oraz odbioru paszportów. Jedynie w pilnych sytuacjach będzie można otrzymać wyłącznie paszport tymczasowy, który jest ważny rok i nie posiada biometrii.

Zmiany dotyczące terenowych punktów paszportowych

W dniach 7-10 listopada 2022 roku – w żadnym terenowym punkcie paszportowym w Małopolsce (w Bochni, Brzesku, Chrzanowie, Gorlicach, Limanowej, Myślenicach, Nowym Targu, Olkuszu, Oświęcimiu, Wadowicach) – nie będzie można złożyć wniosku o wydanie paszportu.

Od godz. 14.00 8 listopada do 10 listopada 2022 roku w żadnym terenowym punkcie paszportowym nie będzie można odebrać paszportu.

– Zachęcamy osoby, które planują wyjazd za granicę w terminie od 8 do 13 listopada 2022 r., a których paszporty są już przygotowane do wydania, aby zgłaszały się po ich odbiór przed okresem planowanych ograniczeń w funkcjonowaniu Punktów Paszportowych – mówi dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.

Wznowienie działalności 14 listopada

Wszystkie punkty paszportowe będą funkcjonować jak dotychczas od 14 listopada (w piątek wypada 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, kiedy z zasady punkty są nieczynne).

Nowa ustawa

Ograniczenia wnikają z wejścia w życie z dniem 13 listopada 2022 roku ustawy o dokumentach paszportowych oraz koniecznych do przeprowadzenia zmian technicznych.

Ustawa wprowadza szereg ułatwień dla ubiegających się o wydanie paszportów. M.in.:

- klienci nie będą musieli wypełniać papierowego wniosku o wydanie paszportu, formularz elektroniczny wypełni urzędnik na podstawie przedłożonego przez wnioskodawcę ważnego dowodu osobistego lub paszportu, a w razie ich braku w oparciu o dane zawarte w Systemie Rejestrów Państwowych (m.in. Rejestrze Dokumentów Paszportowych, PESEL, Dowodów Osobistych, Stanu Cywilnego). Obywatel złoży tylko podpis na specjalnym urządzeniu elektronicznym;

- poszerzono katalog nagłych przypadków, w których wydaje się paszport tymczasowy. Otrzymają je dzieci wyjeżdżające za granicę w związku z nauką lub rozwojem indywidualnych umiejętności, np. sportowych, artystycznych oraz dzieci rodziców, którzy wyjeżdżają służbowo za granicę i nie mogą im zapewnić opieki w kraju;

- w przypadku zawinionej utraty ważnego paszportu nie będzie pobierana podwyższona opłata paszportowa za wydanie nowego dokumentu;

- poszerzono krąg osób uprawnionych do ulgi w opłacie paszportowej. Są to: osoby pobierające rentę socjalną, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek dla opiekuna, działacze opozycji antykomunistycznej, represjonowani z powodów politycznych, żołnierze terytorialnej służby wojskowej, strażacy ochotnicy, ochotnicy ratownictwa górskiego, weterani poszkodowani w wyniku działań poza granicami państwa.