Sieć kanalizacyjna
Jeżeli istnieje możliwość podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej, właściciel nieruchomości ma taki obowiązek. Nie można odprowadzać w tej sytuacji ścieków w inny sposób.
Wyjątek stanowi sytuacja, gdy budynek był wyposażony w przydomową oczyszczalnię ścieków, jeszcze zanim sieć kanalizacyjna została wybudowana. Jeżeli w takiej sytuacji chcemy podłączyć nasz budynek do kanalizacji – mamy taką możliwość. Nie jest to jednak obowiązek. Co ważne, przydomowa oczyszczalnia ścieków musi być prawidłowo zgłoszona do eksploatacji (więcej informacji można znaleźć TUTAJ).
Szambo lub przydomowa oczyszczalnia
Jeżeli w pobliżu naszej nieruchomości nie ma sieci kanalizacyjnej, mamy obowiązek wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach.
Ewidencja zbiorników
Gminy prowadzą ewidencję zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. W związku z powyższym, prosimy właścicieli nieruchomości, którzy jeszcze nie złożyli zgłoszenia zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków o zrobienie tego niezwłocznie. Więcej informacji można uzyskać tutaj.
Kontrole
Od 2022 r. gminy mają obowiązek kontrolowania każdej nieruchomości pod względem prawidłowego pozbywania się nieczystości ciekłych. Kontrola powinna odbyć się przynajmniej raz na dwa lata. Kontrole nie dotyczą nieruchomości podłączonych do sieci kanalizacji sanitarnej. Właściciele wszystkich pozostałych budynków mogą się spodziewać, że wcześniej lub później otrzymają pismo informujące o kontroli.
Przebieg kontroli
Po otrzymaniu wezwania, właściciel nieruchomości powinien przedstawić w Urzędzie Gminy:
1) Umowę na opróżnianie zbiornika bezodpływowego / usuwanie osadów z przydomowej oczyszczalni ścieków. Umowę należy zawrzeć z przedsiębiorcą posiadającym odpowiednie zezwolenie – listę firm można znaleźć tutaj.
2) Dowody uiszczania opłat za usługi za okres min. dwóch lat (rachunki, faktury VAT).
Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków z szamba. Nie można dopuścić do przepełnienia się zbiornika na nieczystości. Ilość wywiezionych ścieków zostanie porównana z ilością pobranej wody na terenie nieruchomości.
W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków, należy również pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych. Częstotliwość tej czynności zależy od zapisów w instrukcji eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Wywóz osadów również musi zostać odpowiednio udokumentowany (poprzez umowę oraz dowody opłat za usługę).
Rolnictwo
Niedopuszczalne jest, by ścieki z budynków mieszkalnych były gromadzone lub wywożone wspólnie z gnojówką lub gnojowicą na grunty rolne.
Kary
Pozbywanie się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych niezgodnie z przepisami prawa podlega karze grzywny oraz przepisom Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Więcej informacji dotyczących obowiązków właścicieli nieruchomości można znaleźć TUTAJ.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1469 z późn. zm.).
Uchwała Nr LVIII/485/22 Rady Gminy Oświęcim z 21 grudnia 2022 r. w sprawie: regulaminy utrzymania czystości i porządku w gminie Oświęcim (Dz. Urz. Woj. Małop. z 2022 r. poz. 8975)
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz. U. Nr 8, poz. 70).