Plany tyflograficzne
Na parterze oraz I piętrze zamontowaliśmy plany tyflograficzne. Dzięki nim osoby z dysfunkcją wzroku są w stanie zlokalizować miejsce w którym się znajdują oraz odczytać najważniejsze informacje dotyczące urzędu i otaczającej ich przestrzeni. Podstawowymi elementami map tyflograficznych są treści brajlowskie i wypukłe oznaczenie elementów architektury, czyli ścian, słupów, przeszkód. Dodatkowo mapy posiadają kontrastową kolorystykę i uniwersalne piktogramy.
Aplikacja powiązana z planami
Ponadto mapy są kompatybilne z aplikacją YourWay, dzięki której osoba z dysfunkcją wzroku może nie tylko odczytać kodowaną brajlem informację, ale także ją usłyszeć. Aplikacja YourWay wykrywa zainstalowany w danym miejscu nadajnik (tak zwanego beacona), informuje użytkownika o jego obecności, a po wybraniu odpowiedniej opcji jest w stanie odczytać zawartą w nim informacje. W urządzeniu wbudowany jest chip aktywujący aplikację w telefonie. Nadajnik może przekazywać użytkownikowi informacje nawigacyjne, merytoryczne i audiodeskrypcyjne.
Fakturowe oznakowanie powierzchni
Zamontowaliśmy w części urzędu ścieżki naprowadzające i pola uwagi dla osób niewidomych, które są wyczuwalne stopami i za pomocą białej laski. Oznakowania zapewniają osobom niewidomym komfort bezpiecznego i sprawnego poruszania się.
Tabliczki informacyjne
Zamontowaliśmy tabliczki, które są nieocenioną pomocą dla niewidomych w rozpoznaniu, z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia oraz w odnalezieniu na przykład właściwego pokoju. Tabliczki z wypukłym tekstem brajlowskim oraz poddrukiem, wykonanym w kontrastowych kolorach i czcionką powiększoną są dostępne również dla osób słabowidzących.
Pętla indukcyjna i lupa elektroniczna
Dodatkowo zakupiliśmy pętlę indukcyjną, zapewniającą wszechstronną pomoc dla użytkowników aparatów słuchowych. Pętla indukcyjna wspomaga rozmowę podczas spotkań. Zakupiliśmy również elektroniczną lupę cyfrową do czytania i oglądania dedykowaną osobą niedowidzącym, która oferuje regulację stopnia powiększenia, kontrastu i kolorów.
Dofinansowanie
Zadanie zrealizowano w ramach projektu „Ekodoradca. Wdrożenie Programu ochrony powietrza w gminie Oświęcim” nr FEMP.02.05-IZ.00-0083/23 w ramach Programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”, Priorytet 2 Fundusze europejskie dla środowiska, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, Typ projektu B. Funkcjonowanie ekodoradców w gminach.