Wiadomości

Czwartek, 31 marca 2011

Informacja dla rodzin osób wymagających stałej opieki

 

Mając na względzie ogromne zainteresowanie jakim cieszyła się w latach ubiegłych inicjatywa Wojewody Małopolskiego, wspierająca rodziny i opiekunów długotrwale zajmujących się osobami niezdolnymi do samodzielnej egzystencji i wymagających stałej opieki, Wojewoda Małopolski w ramach otwartego konkursu ofert dla podmiotów pozarządowych, w bieżącym roku, również dofinansował projekty na realizację zadania pn.: „Wsparcie rodzin i opiekunów długotrwale zajmujących się osobami niezdolnymi do samodzielnej egzystencji ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność i wymagających stałej opieki, mające na celu odciążenie ich w codziennych obowiązkach, poprzez zorganizowanie podopiecznym całodobowego, okresowego pobytu w postaci turnusów opiekuńczych w ośrodkach wsparcia lub podobnych placówkach świadczących usługi opiekuńcze”.

 

Planowany termin realizacji programu: kwiecień – październik 2011 roku.

Wyłonionymi w ramach konkursu organizatorami dwutygodniowych turnusów opiekuńczych w 2011 roku są:

1. Fundacja Na Rzecz Chorych na SM im. Bł. Anieli Salawy w Krakowie,

2. Stowarzyszenie im. Doktora Edmunda Wojtyły w Wadowicach,

3. Caritas Archidiecezji Krakowskiej,

4. Stowarzyszenie Integracji Społecznej "Rodzina" w Wysowej Zdroju,

5. Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych "Dziecięce Marzenia” w Niepołomicach.

 

Z oferty będą mogły skorzystać osoby niepełnosprawne, przewlekle somatycznie chorelub w podeszłym wieku, wymagające stałej opieki, które na co dzień pozostają pod opieką własnych rodzin lub innych osób. Dzięki programowi opieki krótkoterminowej opiekunowie osób chorych i niepełnosprawnych uzyskają czas niezbędny na załatwienie ważnych życiowych spraw np.: pobyt w szpitalu, remont mieszkania czy odpoczynek.

 

Oferta powyższa nie jest skierowana do osób wymagających hospitalizacji i osób z zaburzeniami psychicznymi.

 

Koszty dojazdu do Ośrodka i powrót do domu pokrywa uczestnik turnusu opiekuńczego, który również organizuje te przejazdy we własnym zakresie. Do pobytu na turnusie opiekuńczym uczestnik zobowiązany jest dopłacić organizatorowi turnusu, zgodnie z jego ustaleniami, kwotę 200 zł. W przypadku opuszczenia ośrodka przed zakończeniem turnusu opiekuńczego wpłata nie podlega zwrotowi.

 

Podczas dwutygodniowego pobytu na turnusach opiekuńczych uczestnikom zapewniona zostanie, oprócz całodobowej opieki, pomoc medyczna i pielęgniarska z uwzględnieniem zaleceń lekarskich oraz wyżywienie z uwzględnieniem posiłków dietetycznych. We własnym zakresie uczestnicy turnusów opiekuńczych będą mogli korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Ponadto, w miarę możliwości organizatora zapewnione zostaną dodatkowe zajęcia rekreacyjno-kulturalne.

 

Mając powyższe na uwadze oraz dobrą i owocną współpracę przy realizacji przedmiotowego zadania w latach ubiegłych, zwracam się z prośbą o rozpowszechnienie informacji o realizowanym przez Wojewodę Małopolskiego programie oraz o przekazanie wszystkich zgłoszeń potencjalnych uczestników turnusów opiekuńczych do Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Zgłoszenie uczestnika (również osób nie korzystających ze świadczeń pomocy społecznej) powinno być sporządzone na formularzu przesłanym jako załącznik do niniejszego pisma. Wypełniając zgłoszenie w części dotyczącej ewentualnych opinii i uwag osoby lub instytucji wspierającej rodzinę proszę o uwzględnienie informacji; czy i w jakim zakresie potencjalny uczestnik turnusu opiekuńczego korzysta aktualnie z innych form wsparcia (np.: usługi opiekuńcze, ośrodek wsparcia dziennego lub inne).

 

O ostatecznym zakwalifikowaniu osoby do uczestnictwa w turnusie opiekuńczym zadecyduje zespół specjalistów powołany przez organizatora. Przy kierowaniu na turnusy opiekuńcze nie decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zakwalifikowane do udziału w turnusach opiekuńczych zostaną poinformowane telefonicznie o ostatecznym miejscu i terminie rozpoczęcia turnusu.

 

Dodatkowe informacje na temat realizowanego zadania można uzyskać w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie pod numerami tel.: 12-39-21-492 lub 12-39-21-214 oraz u pracowników socjalnych GOPS tel. 33 846 64 28 lub 33 846 64 27.