Wielkanoc jest radosna i kolorowa z powodu słonecznej pogody, a czasem jej na przekór. Tak też prezentowała się sala w remizie w Rajsku, w Niedzielę Palmową 17 kwietnia, podczas wielkanocnego spotkania.
Ta wielobarwność wynika z tradycji, która przez wieki święta te obrastała: pisanki, kraszanki, kurczątka i baranki, koszyki, stroiki, baby lukrowane, mazurki migdałami dekorowane, pęta wędzonych kiełbas, gaiki kwietne, palmy co jedna to wyższa, a każda od poprzedniej strojniejsza, odświętnie prezentujące się gospodynie i wesoła grupa dzieciaków jako śmigustników.
Świąteczne życzenia w stronę zgromadzonych w Rajsku skierowała Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa. W swym przemówieniu podkreśliła ogromne znaczenie tych Świąt ze względu min. na ich głęboką tradycję.
Po raz kolejny kilkanaście kół gospodyń wiejskich prezentowało stoły wielkanocne, rozstrzygnięto otwarty konkurs na wielkanocną palmę, wybrano najpiękniejsze stroiki przygotowane przez przedszkola. Poddano też ocenie potrawy z chrzanem w roli głównej, które były dziełem gospodyń z gminy.
Koncertem dzieci ze szkoły podstawowej w Rajsku i młodzieży z miejscowego gimnazjum, zaakcentowano zbliżającą się beatyfikację Papieża Jana Pawła II.
Zespół „Rajskowianki” i „Stawowianki” zadedykowały publiczności swój wiosenny repertuar. Dzieci i młodzież ze Stawów Monowskich wkroczyły na salę z gaikiem i dyngusowym przesłaniem.
A oto nagrodzeni w konkursach:
Palmy: Zofia Glaba z Pław, Mariusz Stachura ze Stawów Monowskich, Wiktoria Bańczyk z Rajska, Sebastian Skowyra z Grojca, Adrian Mrozik z Poręby Wielkiej, Dawid Skowyra z Grojca
Stroiki: Przedszkole Samorządowe w Grojcu, Niepubliczne Przedszkole „Smyk” w Babicach, Przedszkole Samorządowe w Rajsku.
Potrawa z chrzanem: KGW Pławy, KGW Poręba Wielka, KGW Babice.
Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć
Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii zdjęć