Wiadomości

Środa, 28 marca 2012

Za 8 lat ma się żyć lepiej


 

W jakim kierunku powinny pójść zmiany w Zachodniej Małopolsce, by ten region stał się konkurencyjny i pełną garścią czerpał z funduszy unijnych w latach 2014-2020. Na to i wiele innych pytań próbowano odpowiedzieć podczas spotkania zorganizowanego 21 marca przez Małopolski Urząd Marszałkowski na Zamku w Oświęcimiu.

 

W kilkugodzinnej konferencji uczestniczyło ponad 200 gości z powiatów zachodniej części naszego województwa. Wśród nich najważniejsi partnerzy społeczni i gospodarczy, liderzy lokalnych samorządów. W tym gronie – wójt Małgorzata Grzywa i przewodniczący rady Piotr Śreniawski.

  

 

Otwierając spotkanie marszałek Marek Sowa podkreślił, że samorząd regionalny chce wykorzystać potencjały w subregionach województwa i zbudować silne partnerstwo regionalne. Ten postulat wpisano jako jeden z priorytetów przyjętej niedawno Strategii Województwa na najbliższe lata. Marszałek podkreślił, że władze regionu zaczynają myśleć o nowej koncepcji polityki rozwoju regionalnego w kontekście przyszłej perspektywy finansowej UE.

 

– Zależy nam, aby w tej debacie zainicjować myślenie o pozytywnej zmianie w tej części województwa – przekonywał Marek Sowa. – Otwieramy dziś debatę na poziomie regionalnym, która będzie toczyła się równolegle z tą na temat przyszłej polityki spójności i kształtu budżetu w UE – dodał.

Istotną częścią rozpoczętych w trakcie spotkania prac była dyskusja o najważniejszych projektach, które powinny zostać uzgodnione w ramach partnerstwa subregionalnego i mogłyby uzyskać wsparcie z przyszłego programu regionalnego w latach 2014-2020, finansowanego z funduszy europejskich.

 

 

Zebrani dowiedzieli się, że  w regionalnej polityce rozwoju Małopolski w latach 2014-2020 szykuje się kilka istotnych zmian. Z wystąpienia marszałka Sowy wynika, że szanse na dofinansowanie z wojewódzkiej puli będą miały projekty partnerskie o charakterze ponadlokalnym. Chodzi o to, by rozwój Małopolski np. w dziedzinie infrastruktury drogowej, postępował harmonijnie. Temu ma sprzyjać powstanie subregionalnego programu rozwoju.

 

 

Marszałek dowodził, że mówienie o peryferyjności zachodnich ziem Małopolski jest nieuzasadnione, bo to ważny region, leżący na styku dwóch województw. Przypomniał, że zachodnie powiaty należą do najbardziej przedsiębiorczych w Małopolsce.

 

W naszym regionie władze wojewódzkie chcą inwestować przede wszystkim w rozwój potencjału gospodarczego, tj. tworzenie i rozwój stref aktywności gospodarczej, rewitalizację obszarów zdegradowanych oraz rozwój turystyki kulturowej i pielgrzymkowej.

 

Na spotkaniu w Oświęcimiu zapowiedziano zmianę procedur przyznawania finansowego wsparcia, a dokładniej – rezygnację z dotychczas przyjętej metody ogłaszania konkursów. Wpływ na wybór inwestycji wskazanych do uzyskania wojewódzkiego wsparcia miałoby forum subregionalne, w którym zasiadaliby eksperci i przedstawiciele różnych środowisk. To ciało przejęłoby kompetencje działającego obecnie Komitetu Sterującego.  Natomiast realizacja ponadlokalnych projektów odbywałaby się na mocy kontraktów zawartych z beneficjentami.