Wiadomości

Poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Biało-czerwona niech łączy, a nie dzieli


– W patriotyzmie nie ma miejsca na nienawiść innych narodów – powiedział w Rajsku, podczas gminnych obchodów 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi RP, ks. Stanisław Koziana, proboszcz miejscowej parafii. Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa podkreśliła, że uchwalona jako pierwsza w Europie rodzima ustawa zasadnicza z 1791 r. przypomina nam o wysiłkach ówczesnych Polaków, którzy podjęli trud ratowania chylącego się ku upadkowi państwa.

 

Gminne obchody 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi RP odbyły się 30 kwietnia przed pomnikiem w Rajsku. Wzięły w nich udział delegacje z gminnych placówek oświatowych, przedstawiciele organizacji kulturalno-społecznych działających na terenie naszej gminy, strażacy, władze. Prowadząca uroczystości Jadwiga Szczerbowska, dyrektorka Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim powitała zebranych gości, po czym oddała głos księdzu Stanisławowi Kozianie, proboszczowi Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Rajsku. Duchowny przypomniał, że w Dniu Flagi obchodzony jest także Światowy Dzień Polonii.

 

– Dlatego w tym dniu nasza biało-czerwona flaga jest symbolem łączącym i jednoczącym Polaków  na wszystkich kontynentach, stanowiąc widoczny znak naszej przynależności narodowej. – Obchodząc Dzień Flagi pamiętajmy o szacunku i czci dla symboli narodowych – zaapelował. Dodał, że ten dzień zmusza do refleksji na temat patriotyzmu. Podkreślił, że patriotyzm jest wartością ponadustrojową, ponadpartyjną i ponadklasową.

 

– Jego najpełniejszym sprawdzianem są czyny podjęte dla Ojczyzny, a  nie wypowiadane słowa, choćby najpiękniejsze – zauważył. – W patriotyzmie nie ma miejsca na nienawiść innych narodów, bałwochwalczy kult swego narodu nie jest prawdziwą miłością Ojczyny – dodał.

 

Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa skupiła się w swoim przemówieniu na znaczeniu Konstytucji 3 Maja w życiu kolejnych generacji Polaków.

 

– Spotykamy się dziś, by uhonorować dzień uchwalenia konstytucji majowej, aktu prawnego stworzonego w duchu Oświecenia, który został zaprojektowany  w celu zlikwidowania wad ówczesnego systemu politycznego i wniósł do niego radykalne zmiany – przypomniała pani wójt. – Wymagały one od wprowadzających dużej odwagi oraz poświęcenia wielu ówczesnych przywilejów. Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Przypomina nam ono o wysiłkach Polaków, którzy podjęli trud ratowania chylącego się ku upadkowi państwa.

 

Małgorzata Grzywa stwierdziła, że pamięć o uchwaleniu konstytucji trzeciomajowej jest powodem do dumy dla nas Polaków.

 

– Jest to świadectwo naszego patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Świadectwo, że my, Polacy, potrafimy rozsądnie pokierować swoimi losami, nawet w najtrudniejszych warunkach i zawirowaniach historycznych. Nie poddajemy się, działamy! Niech ta lekcja historii zawsze będzie dla nas wzorem do naśladowania. Pamiętajmy jak dużo musieliśmy przejść, aby móc teraz żyć w wolnej Polsce i komu to zawdzięczamy – tymi słowami pani wójt zwieńczyła swoje przemówienie.

 

Życzyła zebranym, by uczestnictwo w majowych uroczystościach wzmocniło poczucie tożsamości narodowej oraz napawało do dumy z bycia Polakami.

 

Po przemówieniach nadszedł czas na wysłuchanie okolicznościowego programu artystycznego w wykonaniu uczniów rajskich szkół. Po nim delegacje złożyły wiązanki kwiatów u stóp tutejszego pomnika.