Znaleźliśmy się w gronie pięćdziesięciu największych polskich miast i gmin, o których głośno było w mediach, a także tysięcy anonimowych miejsc, które przystąpiły do „Narodowego czytania Pana Tadeusza”, czyli wielkiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Czytanie dwunastu ksiąg o ostatnim zajeździe na Litwie, czyli historii szlacheckiej z 1811 i 1812 roku, dzisiaj, w roku 2012, ma swoje realne wytłumaczenie. Chodzi o popularyzację narodowego dzieła, którego akcja miała miejsce dokładnie 200 lat temu. Chodzi też o popularyzację czytelnictwa wśród Polaków, z którym statystycznie dobrze nie jest, no i chodzi wreszcie o pokazanie piękna polskiego języka.
Dziewiętnastowieczny utwór, mimo upływu czasu wciąż bowiem zachowuje świeżość i jest zrozumiały dla współczesnych pokoleń. No, może poza małymi wyjątkami. W tym tkwi tajemnica geniuszu Adama Mickiewicza.
Pochyliła się zatem nad wielką epopeją Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa, która wprowadziła nas w akcję utworu opisem przyjazdu Tadeusza do Soplicowa. Z przewodniczącym Rady Gminy Piotrem Średniawskim, kierownikiem GOPS-u Anną Chojnacką oraz Bartłomiejem Karolusem – historykiem szkoły, a także gimnazjalistami i nauczycielami, prześledziliśmy kilka innych wątków „Pana Tadeusza”.
Znakomitą „Inwokację” wygłoszono wspólnie, pełnym głosem, prawie z pamięci! Tekst koncertu Wojskiego na rogu świetnie się nadawał do czytania „łączonego”: zwrotka lektor - refren wspólny. W ten sposób zmierzyła się z tekstem klasa II e z wychowawcą, p. Martą Jarosz.
Natomiast uczennica, która „samozwańczo” zgłosiła się z tłumu gimnazjalistów, opisem pola bitwy i słowami „Taki miał koniec zajazd ostatni na Litwie” zakończyła akcję spontanicznego czytania epopei. Z rąk pani wójt lektorka otrzymała nagrodę, nietrudno się domyślić! – „Pana Tadeusza”.
Organizatorami akcji była Gminna Biblioteka Publiczna w Grojcu wraz z Gminnym Gimnazjum w Zaborzu. Piękne ukłony od bibliotekarzy dla dyrekcji i nauczycieli szkoły - w podziękowaniu za pomoc techniczną!