Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Oświęcimiu ma już 740 lat! Wśród jego członków są także fachowcy z naszej gminy. Główne uroczystości tego jakże pięknego jubileuszu odbyły się w sobotę 6 października w murach oświęcimskiego zamku.
W obecnych czasach wielu rzemieślników z trudem znajduje odbiorców na swoje usługi i wyroby. Klienci zamiast wybierać produkty dobrej jakości, wolą wydać mniej pieniędzy i zadowolić się tandetą z Azji. Pochodzący z Brzezinki stolarz Tadeusz Krzeszowiak, cechmistrz Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Oświęcimiu podczas przemówienia w oświęcimskim zamku wskazał też na inne bariery utrudniające rozwój rzemiosła. Zaliczył doń m.in. nadmierny fiskalizm ze strony państwa i brak przyjaznego rzemieślnikom ustawodawstwa, co skutkuje słabym napływem do rzemiosła uzdolnionej młodzieży.
Rzemieślnicy wierzą jednak, że mając konkretny fach w ręku można dziś odnieść sukces. Wskazują na to choćby przykłady rzemieślników wyrabiających ogrodzenia o fantazyjnych kształtach. Tym ostatnio zleceń nie brakuje.
Obecnie w oświęcimskim Cechu zrzeszonych jest 65 rzemieślników. To ci, którzy sumiennie opłacają składki członkowskie. Uczniów jest 120.
Z życzeniami dla rzemieślników pospieszyli włodarze okolicznych miast i gmin. W tym gronie nie mogło zabraknąć głosu naszej gminy.
– Szanowni Państwo! Obchodzony dziś jubileusz 740-lecia powstania Cechu Rzemiosł Różnych w Oświęcimiu jest niezwykłym wydarzeniem dla nas wszystkich. Chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim członkom za lata działalności. Wiem jak trudno rozwijać przedsiębiorczość – powiedziała Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.
Rzemieślnikom życzyła sukcesów w kolejnych latach, napływu młodego narybku i kultywowania tradycji.
– Ze swojej strony deklaruję pomoc i wsparcie – dodała pani wójt wręczając Tadeuszowi Krzeszowiakowi list gratulacyjny w imieniu wszystkich mieszkańców naszej gminy.
Główne uroczystości odbyły się w oświęcimskim zamku. Wcześniej rzemieślnicy i zaproszeni goście odsłonili pamiątkową tablicę w budynku oświęcimskiego cechu przy ul. Dąbrowskiego. Potem złożyli kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki. W południe uczestniczyli we mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.
Podczas jubileuszu sztandar oświęcimskiego Cechu udekorowano Platynową Odznaką im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego”. To najwyższe odznaczenie w polskim rzemiośle.
Przed gośćmi w reprezentacyjnej sali oświęcimskiego zamku wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Holan” z Zaborza, a imprezę poprowadziła Barbara Gasidło, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu z siedzibą w Grojcu.
Przy okazji tak zacnego jubileuszu, w jednym z pomieszczeń zamku na parterze otwarto wystawę pt. „740 lat rzemiosła na ziemi oświęcimskiej”. Składają się nań eksponaty i dokumenty m.in. z prywatnych kolekcji rzemieślników. Ekspozycję można oglądać do 4 listopada.