Wiadomości

Piątek, 24 maja 2013

Za pół roku otwarcie obiektu w Brzezince w ramach OSPR-u


 

Choć do zakończenia budowy obiektu dla turystów odwiedzających były obóz zagłady Birkenau zostało jeszcze pół roku, już teraz futurystyczna bryła, wyrosła przy nowym parkingu w Brzezince, przykuwa wzrok turystów z różnych stron świata. – Inwestycja jest na ukończeniu w zakresie robót konstrukcyjnych – mówi Mariusz Suwaj, kierownik budowy z ramienia Chemobudowy Kraków. Koszt budowy to przeszło 4 mln zł.

 

W liczącym 600 metrów kw. powierzchni użytkowej budynku będzie zlokalizowana informacja turystyczna, restauracja, administracja, miejsce dla przewodników, księgarnia, zaplecze sanitarne.

Gmina Oświęcim, która jest właścicielem obiektu, planuje tu także urządzić izbę pamięci poświęconą mieszkańcom Brzezinki i ościennych wsi, wysiedlonych przez hitlerowców w związku z budową obozu zagłady Birkenau.

 

Większość środków na budowę nieruchomości przy parkingu w Brzezince pochodzi z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego (OSPR). Resztę wyłożyła gmina Oświęcim.

 

22 maja obiekt wizytowała wójt Małgorzata Grzywa, której towarzyszył m.in. kierownik wydziału inwestycji Urzędu Gminy Oświęcim Piotr Kraj. Obecna była także główna projektantka obiektu, architekt Katarzyna Jarosz-Haponik.

 

– Zostały nam jeszcze do wykonania prace związane z zadaszeniem obiektu, zagospodarowaniem terenu oraz prace wykończeniowe w środku budynku – mówi Mariusz Suwaj, dodając że najwięcej problemów przysporzyły budowlańcom jak dotąd prace związane z wykonaniem ścian konstrukcyjnych z betonu architektonicznego w taki sposób, żeby zadowolić inwestora.

 

Na przeciągnięcie się robót miała wpływ także długa zima. Jednak kierownik Suwaj zapewnia, że listopadowy termin oddania budynku do użytku nie jest zagrożony.

 

Bryła obiektu już na obecnym etapie prac robi imponujące wrażenie. Zwłaszcza pochylone ściany, „ożywiające” nieruchomość.

 

– Każdy obiekt „prosty” zaprojektowany w tym miejscu mógłby się niejednoznacznie kojarzyć. Projekt został opracowany w kilku wariantach, nie mógł się jednoznacznie kojarzyć się z zabudową byłego obozu. Musiał być czymś zupełnie odmiennym. Odważyliśmy się na zaprojektowanie bryły, która nie da się schematycznie podporządkować jakimś skojarzeniom – tłumaczy architekt Katarzyna Jarosz-Haponik, główny projektant obiektu.

 

Dodała, że z uwagi na to, iż budynek ten będzie miejscem spotkań ludzi z całego świata, jego zaprojektowanie było nie lada wyzwaniem architektonicznym.

 

– Kilka prostych ścian byłoby tu nie na miejscu – mówi pani architekt. – Całość projektu weryfikowana była przez ministerstwo i konserwatora zabytków. Wszyscy stwierdzili, że był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę – dodaje, nie bez dumy, Katarzyna Jarosz-Haponik.

 

 

W latach 2010-2011 został ukończony I etap inwestycji, czyli budowa nowoczesnego, w pełni funkcjonalnego parkingu dla zwiedzających pobliski były obóz zagłady Birkenau. Oprócz blisko 200 miejsc postojowych dla samochodów i autokarów, wykonany zostały system monitoringu zewnętrznego i bezobsługowy system parkingowy oraz przyłącze energetyczne w celu dostarczenia energii do urządzeń zamontowanych na parkingu tj. oświetlenia, pompowni, monitoringu i systemu parkingowego.

 

W obecnym, II etapie inwestycji, który ruszył latem zeszłego roku, powstaje wspomniany na wstępie budynek użyteczności publicznej wraz z infrastrukturą techniczną. Ma być gotowy końcem listopada 2013 r.