Wiadomości

Wtorek, 12 listopada 2013

Dzień, w którym odrodziła się Polska


Gminne obchody Święta Niepodległości zorganizowano już 8 listopada w murach Gimnazjum Gminnego nr 1 w Rajsku. – 11 Listopada to symbol miłości do Ojczyzny, dzień Święta Narodowego, czas zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości oraz radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość, którą tworzymy każdego dnia – podkreśliła Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.

 

W piątkowych uroczystościach prócz uczniów miejscowej szkoły uczestniczyli reprezentacji innych gminnych placówek oświatowych, a także przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji pozarządowych. Obecni byli także radni i sołtysi.

 

– Zebraliśmy się tutaj w tym szczególnym dniu, aby w ten symboliczny sposób upamiętnić dzień, w który odrodziła się Polska. Jesteśmy tu również, aby uczcić i pamiętać o tych, którym zawdzięczamy życie w wolnej niepodległej Polsce. Chyląc czoła pamiętamy o bohaterach Narodu Polskiego, którzy za naszą Ojczyznę oddali to, co mieli najcenniejsze – własne życie – powiedziała wójt Małgorzata Grzywa.

 

Pani wójt przypomniała, że kiedyś bycie patriotą oznaczało walkę w imię wolności kraju, nierzadko poświęcenie własnego życia w imię dobra narodowego. Dodała, że na szczęście dziś patriotyzm nie wymaga od nas ofiary życia, lecz objawia się szacunkiem do godła, hymnu, języka polskiego.

– Nasza codzienna sumienna i dobrze wykonywana praca oraz przyzwoite życie to patriotyzm XXI wieku – zaznaczyła pani wójt, apelując by pamiętać o tym  każdego dnia i nie marnować wolności odzyskanej niegdyś ogromna danina krwi naszych potomków.

 

– Dbajmy o Naszą Wolną Niepodległą Ojczyznę. Walczymy każdego dnia o Polskę uczciwą i sprawiedliwą, dbającą o każdego człowieka. Naszą Polskę! – tymi słowami skierowanymi przede wszystkim do uczniów Małgorzata Grzywa zakończyła swoje przemówienie.

 

W części artystycznej, w której wspominano o wydarzeniach sprzed 95 lat, wystąpiła młodzież z rajskiego gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli: Zofii Kanclerz, Małgorzaty Rolewskiej i Jarosława Cieciaka.

 

Po zakończeniu tej części uroczystości, przedstawiciele organizacji społecznych i jednostek gminnych oraz samorządowcy udali się pod Obelisk Niepodległości w Rajsku, by złożyć w tym miejscu kwiaty i oddać cześć tym wszystkim, dzięki którym dziś możemy się cieszyć odzyskaną wolnością.