Wiadomości

Wtorek, 3 grudnia 2013

Każda z nich to zapis historii


28 listopada w remizie OSP we Włosienicy odbył się finisaż, czyli uroczyste zamknięcie wystawy fotografii, na których uwieczniono obiekty sakralne zlokalizowane na terenie miasta i gminy Oświęcim. Autorem zdjęć kapliczek, krzyży i przydrożnych figurek wotywnych jest Stanisław Krzemień, pasjonat historii i architektury sakralnej z Włosienicy.

 

Ta wędrująca ekspozycja w ciągu trzech tygodni odwiedziła trzy miejscowości gminy Oświęcim. Od 6 listopada gościła w Domu Ludowym w Babicach, następnie w kościele pw. św. Wawrzyńca w Grojcu, a do 1 grudnia będzie jeszcze otwarta we wspomnianej na wstępnie remizie we Włosienicy.

 

– Wystawa ta jest nie tylko cyklem fotografii rejestrującym architekturę sakralną naszej gminy, ale przede wszystkim podróżą w przeszłość, spotkaniem z historią, ponieważ każdy krzyż i każda kapliczka to zapis z historii wsi, zapis z historii naszych rodzin, sąsiadów – podkreśla komisarz wystawy Barbara Kuźniar-Cudzich.

 

W finisażu wystawy wzięli w nim udział m.in. Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa, sołtys Włosienicy Władysław Zaliński, sołtys Stawów Monowskich Arkadiusz Kuwik oraz grono mieszkańców.

 

– Chciałabym serdecznie podziękować i pogratulować panu Stanisławowi Krzemieniowi, jak również dyrektor OKSiR-u Jadwidze Szczerbowskiej za przygotowanie tej wystawy. Dla Urzędu Gminy Oświęcim ta ekspozycja jest bardzo ważna, bo dzięki panu Stanisławowi mamy zewidencjonowane wszystkie kapliczki na naszym terenie, widzimy w jakim są stanie technicznym i gdzie są zlokalizowane. Część z nich jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków, kolejne mogą zostać w niej umieszczone – powiedziała pani wójt.

 

Małgorzata Grzywa wyraziła zadowolenie, że ta wędrująca wystawa gościła aż w trzech miejscowościach naszej gminy, dając okazję do jej obejrzenia wielu mieszkańcom.

– Jeżdżąc samochodem po drodze często mijamy urokliwie kapliczki, ale chyba nikt z nas nie spodziewał się, że na naszym terenie jest ich takie bogactwo – przyznała pani wójt. – Autorowi zdjęć należą się słowa uznania, bo wykonał kawał dobrej roboty. Widać że lubi to co robi i zna historię każdej z uwiecznionych na zdjęciach kapliczek.

 

– Powinniśmy chronić i otaczać opieką te obiekty, świadków przeszłości i minionej kultury. Nie usuwajmy ich z krajobrazu, nie modernizujmy bezmyślnie ich oryginalnych form – apeluje Stanisław Krzemień. – Stanowią one bowiem wspólne dziedzictwo kulturowe mieszkańców ziemi oświęcimskiej. Opieka nad kapliczkami dowodzi naszego szacunku dla historii tej ziemi, oraz rosnącej świadomości naszego miejsca w tym wyjątkowym regionie współczesnej Polski.

 

Fotografie zostały wywołane w gościnnych progach oświęcimskiej pracowni fotograficznej „Foto Studio KAMA” Krzysztofa Walusa.

 

Zwieńczeniem wystawy jest wydany przez Stanisława Krzemienia album „Obiekty sakralne ziemi oświęcimskiej”. W tej wyjątkowej publikacji uwzględniono wszystkie, 163 obiekty sakralne przydrożne, z których 67 znajduje się na terenie miasta, a reszta na terenie naszej gminy.

 

Tę bardzo ciekawą pozycję można nabyć m.in. w księgarni przy ul. Śniadeckiego (naprzeciw Oświęcimskiego Centrum Kultury), a także w wybranych punktach na terenie gminy Oświęcim oraz u samego autora.