Pogoda „starała się” jak mogła, by akurat w ostatnim dniu wakacji sprawić psikusa organizatorom dożynek w Porębie Wielkiej. O ile w słońcu udało się przeprowadzić tradycyjne obrzędy dożynkowe, już po chwili niebo przesłoniły ciemne chmury, z których lunął deszcz. Na szczęście zarówno goście, jak i artyści zachowali pogodę ducha.
Przybyli całymi rodzinami w niedzielne popołudnie 31 sierpnia na teren Domu Ludowego w Porębie Wielkiej nie zważając na kapryśną aurę bawili się wybornie, w czym duża zasługa organizatorów, jak i występujących.
Licznie zgromadzonych gości powitała sołtys Maria Brombosz.
– Dożynki to święto plonów, a także, a może przede wszystkim to święto wszystkich mieszkańców naszego sołectwa. I tego pokolenia, które pamięta jeszcze żniwa kiedy zboże kosiło się kosą, stawiało snopki do babek, jesienią młóciło się w stodołach. I tego młodego pokolenia, które to wszystko zna jedynie z opowiadań – podkreśliła pani sołtys, dziękując przede wszystkim gospodarzom tegorocznego święta plonów, pp. Danucie i Józefowi Gruszczyńskim.
Oklaski za występy – trzeba przyznać jak najbardziej zasłużone – zebrali wszyscy prezentujący się artyści: poczynając od najmłodszych, czyli przedszkolaków, przez ich nieco starszych kolegów ze szkoły podstawowej, po młodzież z zespołu tanecznego działającego przy Stowarzyszeniu „Klub” i członków zespołu folklorystycznego „Porębianie”.
Podczas gminnych dożynek w Porębie Wielkiej rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najlepszą potrawę wiejską. W kulinarnych zmaganiach zwycięzcami okazały się wszystkie startujące w konkursie Koła Gospodyń Wiejskich z naszej gminy. Kto miał ochotę, mógł skosztować pysznych wiejskich specjałów, m.in. sznycelków z kapusty, barszczu białego, chleba na zakwasie ze smalcem, tzw. klusek zielonych, czy placków ziemniaczanych z... ogórkiem kiszonym.
W dowód uznania za zdolności kulinarne wójt Małgorzata Grzywa wręczyła przewodniczącym poszczególnych kół bony okolicznościowe.
W konkursie na najpiękniejsze wieńce przyznano dwie nagrody główne: w kategorii tzw. wieńców płaskich zwyciężył wieniec uwity przez panie z KGW w Pławach. Natomiast pośród wieńców tradycyjnych jury najbardziej spodobał się wieniec wykonany przez gospodynie z KGW w Babicach.
Głównym sponsorem imprezy i fundatorem nagród był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Spółka planuje rozbudowę sytemu gazociągów przesyłowych na terenie południowej Polski. Jednym z ważniejszych projektów jest budowa gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Skoczów - Komorowice - Oświęcim, który wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz zwiększy ilości transportowanego gazu na potrzeby odbiorców zlokalizowanych na Podbeskidziu.
Organizatorami dożynek w Porębie Wielkiej byli: KGW, OSP, LKS, młodzież ze Stowarzyszenia „Klub”, sołtys wraz z radą sołecka oraz OKSiR.