Wiadomości

Czwartek, 25 września 2014

Warto cieszyć się życiem, a nie bać się badań


Ponad 100 osób z całego powiatu oświęcimskiego skorzystało z bezpłatnych badań i konsultacji przeprowadzonych w Przychodni Rejonowej nr 1 w Oświęcimiu w ramach Różowej Soboty. Akcję profilaktyczną, którą 20 września zorganizowało brzeszczańskie Stowarzyszenie Amazonek wraz z ZLA i ZOZ w Oświęcimiu współfinansowała Gmina Oświęcim.

 

Podczas pięciogodzinnej akcji profilaktycznej diagnozy raka piersi pacjentki mogły skorzystać z konsultacji dwóch lekarzy onkologów z Beskidzkiego Centrum Onkologii w Bielsku-Białej oraz dwóch chirurgów ze Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Założycielka Stowarzyszenia Amazonek w Brzeszczach Alicja Matusik prezentowała metodę samokontroli i samobadania piersi. W dniu akcji wolontariuszki ze stowarzyszenia wyszły na pobliskie oświęcimskie targowisko, by zachęcić panie do skorzystania z bezpłatnych badań.

 

– Ogółem z konsultacji lekarzy skorzystało 101 osób. Wykonano 49 badań USG, a pacjentki wymagające dalszej diagnozy skierowano na mammografie, która będzie wykonywana w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu – mówi Krystyna Dadak, prezes Stowarzyszenia Amazonek w Brzeszczach, która korzystając z okazji pragnie złożyć podziękowania lekarzom: Dorocie Pszczółce - Zuziak, Danucie Mańce, Krzysztofowi Zemankowi i Jerzemu Frączkowi za obecność i zaangażowanie w tegorocznej akcji. Podziękowania należą się również wolontariuszkom – amazonkom, na których pomoc zawsze można liczyć.

 

– Podczas każdej z tego typu akcji wykrywane są nowotwory u co najmniej kilku pacjentek, w różnych stadiach zaawansowania – mówi Alicja Matusiak, założycielka Stowarzyszenia Amazonek w Brzeszczach.

 

Świadomość zagrożeń, a także konieczność przeprowadzania okresowych badań profilaktycznych wśród pań jest zróżnicowana. Pani Alicja tłumaczy, że najłatwiej do badań przekonać młode, wykształcone kobiety z miast. Gorzej jest na wsi, gdzie często pokutuje stereotyp, by nie prowokować losu, żyć w błogiej nieświadomości i się nie badać. Sęk w tym, że taka postawa sprawia, iż na skuteczną pomoc może być już za późno.

 

– Prowadzimy wykłady na terenie całego powiatu. Na wsiach przychodzi garstka kobiet, większość mieszkanek terenów wiejskich bagatelizuje ten problem – nie kryje rozgoryczenia Alicja Matusiak. – W miastach świadomość jest większa. Uczennice współpracujących z naszym stowarzyszeniem szkół średnich potrafią wykonać samobadanie piersi. Dbają o siebie i swoje zdrowie.

 

Niestety nadal w rodzimych realiach, mimo hurraoptymistycznych obietnic Ministerstwa Zdrowia likwidacji kolejek do onkologów, zbyt długo trzeba czekać na podjęcie skutecznego leczenia od chwili wykrycia nowotworu. – Czasem aż płakać się chce – kwituje Alicja Matusiak.

 

Stowarzyszenie Amazonek z siedzibą w Brzeszczach to wciąż jedyna taka organizacja na terenie powiatu oświęcimskiego. Formalnie istnieje od 11 lat. Obecnie skupia ponad 50 pań, wśród nich są członkinie z Gminy Oświęcim, m.in. z Grojca.

 

W lipcu tego roku dzięki pomocy oświęcimskiego magistratu stowarzyszenie otwarło filię przy ul. Sienkiewicza w Oświęcimiu.

 

– Komuś może być trudno dojechać do Brzeszcz po poradę, stąd też pomyśleliśmy o stolicy powiatu. W oświęcimskiej siedzibie pełnimy dyżury w każdy wtorek w godz. 10 - 12. Zapraszamy do nas wszystkie zainteresowane panie – zachęca Krystyna Dadak, prezes Stowarzyszenia Amazonek w Brzeszczach.

 

(Więcej o działalności stowarzyszenia można przeczytać na www.amazonki.brzeszcze.pl)