Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, 16 października w Urzędzie Gminy Oświęcim wójt Małgorzata Grzywa spotkała się z reprezentantami lokalnego środowiska nauczycielskiego. Pani wójt podziękowała nauczycielom za trud włożony w edukację najmłodszego pokolenia. Podczas uroczystości w sali sesyjnej dwunastu z nich wręczyła nagrody Wójta Gminy Oświęcim.
Pani wójt podziękowała także za owocną współpracę Krzysztofowi Szparze, dyrektorowi Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli Gminnych z siedzibą w Rajsku za dobre kierowanie gminną oświatą, co przekłada się na coraz lepsze wyniki osiągane przez naszych uczniów.
– Zdajemy sobie sprawę ile jest potrzeb w zakresie inwestycji oświatowych. W naszej gminie jest kilkanaście placówek oświatowych. Z roku na rok inwestujemy w nie na tyle, na ile pozwala nam na to budżet – powiedziała Małgorzata Grzywa.
Podkreśliła, iż największą gminną inwestycją w oświatę w najbliższym czasie będzie budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wraz z salą gimnastyczną w Porębie Wielkiej. Kosztem około 15 mln zł energooszczędny obiekt stanie w sąsiedztwie miejscowego LKS-u.
– Projektanci zaczęli już swoją pracę, wykonują dokumentację nieodpłatnie. Myślę że pod koniec przyszłego roku będziemy mieć prawomocne pozwolenie na budowę placówki – oceniła pani wójt.
Kolejną ważną inwestycją będzie nadbudowa i zmiana konstrukcji dachu budynku Szkoły Podstawowej w Babicach. Natomiast ruszyły już prace projektowe mające na celu powiększenie Przedszkola Samorządowego w Grojcu o pomieszczenia na piętrze miejscowego Domu Ludowego.
W swoim wystąpieniu pani wójt przypomniała także o otwarciu po rocznej przerwie rozbudowanego Przedszkola Samorządowego we Włosienicy. – Sukcesywnie modernizowane będą w następnych latach kolejne placówki oświatowe w naszej gminie – obiecała na koniec.
Następnie Małgorzata Grzywa wręczyła nagrody Wójta Gminy Oświęcim. Otrzymali je: Tadeusz Baraniecki (Szkoła Podstawowa w Babicach), Agata Kowol (Szkoła Podstawowa w Brzezince), Barbara Kramarczyk (Szkoła Podstawowa w Rajsku), Witold Wróbel (Szkoła Podstawowa w Babicach), Alicja Rembiesa (Szkoła Podstawowa w Brzezince), Elżbieta Ćwiertnia (Szkoła Podstawowa w Grojcu), Urszula Mitoraj (Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej), Regina Ilich (Szkoła Podstawowa w Rajsku), Aleksandra Majkut (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Harmężach), Edyta Bryła (Przedszkole Samorządowe w Brzezince), Agnieszka Noworyta (Przedszkole Samorządowe w Zaborzu), Krystyna Momot (Przedszkole Samorządowe we Włosienicy).
Na zakończenie oficjalnej części pani wójt wręczyła akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela. Nauczycielami mianowanymi zostali: Łukasz Wabik, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Brzezince, Magdalena Jarczyk, nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Grojcu i Anna Łuszczkiewicz, nauczyciel wychowania przedszkolnego w Przedszkolu Samorządowym w Rajsku.
***
W ostatnich czterech latach znacząco polepszyła się sytuacja w gminnej oświacie. Poprawia się komfort pracy w budynkach szkół i przedszkoli systematycznie modernizowanych przez Gminę Oświęcim, jak i wyniki w nauczaniu. Co istotne, udało się zwiększyć dostęp do wychowania przedszkolnego.
Obecnie na terenie Gminy Oświęcim funkcjonuje siedem szkół podstawowych, dwa gimnazja, siedem przedszkoli samorządowych. Ponadto działają dwa przedszkola niepubliczne, w tym jedno od września br.
– O ile w roku 2009 w 17 oddziałach przedszkolnych wychowaniem przedszkolnym objętych było 414 najmłodszych mieszkańców naszej gminy, od 2010 roku zauważyć można większą liczbę dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym – mówi Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa. – Zwiększyła się także liczba oddziałów w przedszkolach gminnych. Aktualnie w przedszkolach bawi się i uczy 539 dzieci w 23 oddziałach – dodaje pani wójt.
W szkołach podstawowych liczba oddziałów oscyluje od 50 do 54 oddziałów. Wzrosła liczba uczniów tychże placówek. W tym roku szkolnym jest ich 973. Utrzymuje się tendencja wzrostowa w porównaniu z rokiem 2009.
Na efekty migracji muszą nieco poczekać gminne gimnazja, które jako jedyne placówki oświatowe zanotowały spadek liczby uczniów i oddziałów.
– Gminne szkoły podstawowe oraz gimnazja z roku na rok osiągają dobre i wysokie wyniki w sprawdzianach po klasie szóstej oraz egzaminach gimnazjalnych – podkreśla Krzysztof Szpara, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli Gminnych z siedzibą w Rajsku.
Jako przykład podaje Szkołę Podstawową w Grojcu, która w zeszłym roku osiągnęła wynik 30,47 pkt na maksymalną ilość możliwą do zdobycia 40 pkt. Dla porównania, w 2009 r. ten wynik wynosił tylko 24,75 pkt.
– Również inne podstawówki w naszej gminie mogą się pochwalić się dobrymi rezultatami osiągniętymi na sprawdzianach po szóstej klasie – dodaje Szpara, podkreślając że także gminne gimnazja od lat utrzymują dobre wyniki uzyskiwane na egzaminach gimnazjalnych.
Gmina Oświęcim dbając o poprawę wyników nauczania i rozwój młodych mieszkańców naszej gminy umożliwia organizowanie dodatkowych godzin nauczania. Łącznie przydzielono dla szkół podstawowych i gimnazjów 69 godzin dydaktycznych.