Wiadomości

Piątek, 31 października 2014

OKSiR - koordynator i organizator życia kulturalnego i sportowego


Powołanie niespełna trzy lata temu do życia Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim stworzyło dogodne warunki do rozwoju działalności artystycznej i sportowej dla uzdolnionych i aktywnych mieszkańców naszej gminy.

 

 

 

OKSiR sprawuje opiekę merytoryczną i artystyczną nad amatorskim ruchem artystycznym. Dzięki temu udało się zakupić nowe stroje regionalnych dla zespołu „Porębianie” ze środków unijnych oraz dla zespołów „Brzezinianki”, „Dworzanki”, „Modraszka” oraz Kół Gospodyń Wiejskich.

 

Pod kuratelą OKSiR-u powstały bądź też rozwinęły skrzydła zespoły krzewiące kulturę i tradycję w naszej gminie. Do takich należą: zespół śpiewaczy „Dworzanki” z Dworów Drugich, zespół wielopokoleniowy pieśni i tańca „Modraszka” ze Stawach Monowskich, a także działający w Harmężach zespół tańca nowoczesnego.

 

Z myślą o najmłodszych pokoleniu OKSiR przygotował i wdrożył nowe formy cyklicznych zajęć artystycznych dla dzieci i młodzieży, m.in.: zajęcia muzyczne i wokalne w Brzezince, Babicach i Włosienicy, zajęcia plastyczne w Harmężach i Rajsku oraz zajęcia modelarskie w Babicach.

 

Pod egidą OKSiR-u wprowadzono cykliczne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży w postaci: sekcji piłki siatkowej w Rajsku, Brzezince i Włosienicy, szkółki piłki nożnej dla przedszkolaków na Orliku w Brzezince, sekcji szachowej i brazylijskiej sztuki walki capoeira w Stawach Monowskich, czy sekcji piłki ręcznej w Rajsku.

 

W ramach swoich obowiązków OKSiR zarządza kompleksem boisk Orlik w Brzezince, organizuje i współorganizuje z lokalnymi podmiotami imprezy i zawody sportowe, w tym także poza granicami Gminy Oświęcim – jak choćby Mistrzostwa Gminy Oświęcim w Narciarstwie.

 

Warto wiedzieć, że OKSiR administruje ośmioma domami ludowymi, z których część wymagało zainwestowania sporych środków w modernizację. Ośrodek  zarządza parkingiem dla zwiedzających były obóz zagłady Birkenau i obiektem Centrum Obsługi Turystów w Brzezince. Szacuje się, że z tego tytułu w tym roku wypracuje około pół miliona dochodów własnych.

W gestii OKSiR-u jest także bieżące administrowanie i dbanie o porządek 15 placów zabaw na terenie naszej gminy.

 

Placówka z  siedzibą w Brzezince coraz śmielej poczyna sobie w branży wydawniczej, i bynajmniej nie ogranicza się ona tylko i wyłącznie do wydawania i dystrybucji miesięcznika „Oświęcimska Gmina”. Głośnym echem odbiła się w zeszłym roku premiera książki „Brzezinka – opowieść o wiosce i ludziach” autorstwa Jana Tobiasza, której wydawca był właśnie OKSiR. Wraz z Gminną Biblioteką Publiczną OKSiR wydał książkę o tematyce samorządowej na przykładzie Grojca, pióra pasjonata lokalnej tradycji i historii - Bronisława Jani.

 

Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji wkroczył na arenę międzynarodową, czego efektem były „Polsko-Słowackie Dni Kultury”, zrealizowane ze środków unijnych w ramach współpracy transgranicznej Euroregion Beskidy.

Merytorycznie i finansowo OKSiR wspiera Uniwersytet Każdego Wieku we Włosienicy, organizując wyjazdy studyjne, kursy komputerowe dla seniorów i kurs języka angielskiego.

 

Placówka z Brzezinki poszerza skalę działań promocyjnych naszej gminy. Jednym z tego przykładów było wydanie dwujęzycznego folderu o Gminie Oświęcim.

–  W sierpniu i wrześniu panie z naszych Kół Gospodyń Wiejskich promowały Gminę Oświęcim i OKSiR występując w programie telewizyjnym „Ekspress Silesia”. Ubrane w piękne regionalne stroje prezentowały na antenie TVS smakołyki naszej lokalnej kuchni oraz swoje umiejętności artystyczno-wokalne – mówi Jadwiga Szczerbowska, dyrektor OKSIR Gminy Oświęcim.

 

OKSiR finansuje przewóz i akredytację dla naszych gminnych zespołów biorących z powodzeniem udział w wielu przeglądach i konkursach w kraju, a także poza jego granicami.

 

Biorąc pod uwagę powyższe, a także skromny budżet jednostki, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim nad wyraz sprawnie wykonuje powierzone mu obowiązki.