W ostatnim czasie mieszkańcy zasypują Urząd Gminy Oświęcim pytaniami dotyczącymi opodatkowania współwłasności, w tym m.in. udziałów w drogach i dojazdach do posesji. Ten nurtujący wielu problem nie dotyczy jedynie mieszkańców naszej gminy.
– Jeżeli grunty, zabudowania lub obiekt budowlany stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu dwóch lub więcej osób (podmiotów), to stanowią odrębny przedmiot opodatkowania. Obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach, co wynika to z przepisów podatkowych i art. 366 § 1 Kodeksu Cywilnego – tłumaczy inspektor Iwona Bożek z Wydziału Finansów i Budżetu Gminy.
Organ podatkowy wydaje decyzję dotyczącą całości zobowiązania podatkowego bez podziału na przypadające współwłaścicielom części. Udziały we własności nieruchomości nie są wiążące dla organu podatkowego, podawane są jedynie w celach informacyjnych. Współwłaściciele nie otrzymują decyzji z wydzieloną kwotą podatku.
– Odpowiedzialność solidarna polega na tym, że organ podatkowy może żądać zapłaty całości lub części podatku od jednego lub kilku współwłaścicieli. Może również każdemu ze współwłaścicieli doręczyć upomnienie – uwypukla Iwona Bożek, dodając że zapłata całości podatku przez któregokolwiek z nich zwalnia z tego obowiązku pozostałych podatników.
– Współwłaściciele mogą porozumieć się ze sobą w dowolny sposób i na przykład postanowić, że tylko jeden z nich pokrywa cały podatek, lub wszyscy płacą według swoich udziałów. Niemniej wobec organu podatkowego będą odpowiadać niezmiennie na zasadach solidarności – podsumowuje inspektor z Urzędu Gminy Oświęcim.