Około 6 mln zł ma kosztować przebudowa szkoły podstawowej w Brzezince. Po rozbudowie, na parterze budynku mieściłoby się czterooddziałowe przedszkole, natomiast uczniowie uczyliby się na piętrze. Projekt koncepcyjny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzezince zaprezentowano na spotkaniu, które odbyło się 14 kwietnia w sali sesyjnej Urzędu Gminy Oświęcim.
Przedszkole w Brzezince mieści się w budynku przy ul. Czernichowskiej. Funkcjonuje tu od ponad 40 lat. Obecnie uczęszcza do niego 67 dzieci. Tylko parter służy dzieciom. Powyżej znajdują się mieszkania wykupione przez nauczycieli. Dlatego też część przedszkolaków uczęszcza na zajęcia do sąsiedniego budynku, w którym mieści się sołtysówka i filia biblioteki. Jednym słowem, warunki są trudne, a narzekania na ciasnotę powszechne.
Rok temu poprzednia pani wójt zaprezentowała projekt budowy nowego przedszkola w Brzezince. Okazały obiekt miał stanąć w miejscu dotychczasowego placu zabaw. Wizualizacja zrobiła na wszystkich duże wrażenie. Tyle tylko, że jak mówi obecny włodarz, wójt Albert Bartosz, naszej gminy po prostu nie stać na realizację tego projektu.
Obecne władze Gminy Oświęcim skłaniają się do wariantu skrojonego do realnych możliwości budżetowych, czyli umieszczenia przedszkola w budynku przebudowanej i rozbudowanej miejscowej szkoły, co raz jeszcze powtórzył wójt Albert Bartosz na spotkaniu 14 kwietnia w Urzędzie Gminy.
Oprócz wójta i jego zastępcy Mirosława Smolarka, w dyskusji wzięli udział równeż dyrektor ZEASiPG Krzysztof Szpara, szef wydziału inwestycji UG Piotr Kraj, dyrektor szkoły w Brzezince Agata Kowol, dyrektor miejscowego przedszkola Jolanta Jędras, radny powiatowy z Brzezinki Adam Sowa, sołtys Brzezinki, a zarazem radny gminny Andrzej Ryszka, członek rady sołeckiej Marcin Lichota.
Projekt koncepcyjny przygotowała oświęcimska firma ArchiKS, którą reprezentował jej szef, architekt Krzysztof Stetkiewicz. Powiedział on, że szacunkowe koszty modernizacji obiektu wraz z jego rozbudową pod kątem usytuowania tu przedszkola wraz ze żłobkiem oraz budową drogi i placu zabaw kształtują się na poziomie około 6 mln zł. Władze naszej gminy liczą, że większość środków na ten cel uda się pozyskać ze źródeł zewnętrznych.
– Projekt zakłada wykonanie drogi łącznikowej między ul. Szkolną a ul. Brzozową, która przebiegałaby wzdłuż wschodniej strony działki. Byłaby to droga wewnętrzna, zamknięta z obu stron bramami, a otwierana w godzinach pracy placówek – przybliżył architekt, dodając że ruch na niej odbywałby się w jednym kierunku, od wjazdu przy ul. Szkolnej.
W tutejszej podstawówce obecnie uczy się blisko 170 uczniów. W projekcie rozbudowy budynku, parter przeznaczono dla potrzeb czterooddziałowego przedszkola, w którym mogłoby przebywać łącznie 100 dzieci. Plany zakładają również ulokowanie tu żłobka dla maksimum 15 maluchów.
Dyrektorki obu placówek, a także pozostali przedstawiciele Brzezinki mieli sporo uwag do zaprezentowanego im projektu. Nie są zachwyceni tym, że dach obiektu nadal miałby być płaski. Dyrektor Agata Kowol swoje zastrzeżenia tłumaczyła tym, że gdy przychodzi wiosna w salach na piętrze, szczególnie w pracowni komputerowej robi się bardzo gorąco, co wpływa negatywnie na samopoczucie uczniów. Z kolei przy dużych deszczach zdarzały się przecieki. Stąd też zdaniem przedstawicieli Brzezinki lepszym rozwiązaniem byłby dach dwuspadowy, a przestrzeń pod nim powinna zostać przeznaczona na dodatkowe pomieszczenia. Architekt odparł, że jest to do zrobienia, jednakże znacznie podrożyłoby koszty całej inwestycji.
Obu dyrektorkom nie spodobało się, że wejście do zmodernizowanej placówki, usytuowane w tym samym miejscu co obecnie, ma być wspólne dla przedszkolaków i uczniów. Krzysztof Stetkiewicz odparł, że planowane jest także drugie wejście dla przedszkola, od strony placu przed salą gimnastyczną.
Dyrektor przedszkola Jolanta Jędras zauważyła, że w projekcie brakuje tzw. kuchni mlecznej, w której są przygotowywane mieszanki mleczne dla maluchów, brakuje oddzielnego pomieszczenia do mycia nocników, pomieszczenia socjalnego dla obsługi oraz do przechowywania środków czystości.
Na spotkaniu ustalono, że teraz projekt zostanie zaprezentowany przedstawicielom organizacji społecznych działających na terenie Brzezinki. Wniesione przez lokalną społeczność uwagi zostaną następnie przekazane projektantowi celem dalszych prac. W kolejnym etapie planowane są szerokie konsultacje społeczne.
Architekt podkreślił, że planowany zakres prac budowlanych nie spowoduje konieczności zamknięcia szkoły na czas modernizacji obiektu. Choć zapewne i tak nie obejdzie się bez utrudnień dla uczniów.