Już niedługo na obszarze naszej gminy powstanie fundacja, której celem jest działalność na rzecz szeroko rozumianego rozwoju gminy Oświęcim. Fundacja Rozwoju Oświaty, Pomocy Społecznej, Sportu i Kultury (FROPSSiK), jak wskazuje jej nazwa, ma działać w obszarze oświaty, sportu, kultury i pomocy społecznej. Fundacja jest pomysłem Alberta Bartosza, wójta Gminy Oświęcim. Także i społecznika, który szuka nowych rozwiązań dla wykorzystania potencjałów, zwłaszcza tych drzemiących w ludziach i dla nich samych, nie toleruje próżni i obojętności wobec potrzeb społecznych.
Aby działalność fundacji wpisywała się jak najlepiej w oczekiwania i potrzeby mieszkańców gminy najlepiej jeśli w jej działalność zaangażują się sami mieszkańcy. Ze środowisk i grup z obszarów działania przyszłego FROPSSiKa, ale także osoby indywidualne, aktywne w naszych sołectwach, chętne do działania na rzecz wspólnego dobra i pozytywnych zmian w naszej gminie, bogate doświadczeniem i wiedzą i pragnące się nimi dzielić . Wszystkich chętnych do działania w ramach fundacji, niezależnie od wieku, płci czy wykształcenia, serdecznie zapraszamy. Zgłoszenia należy kierować do Urzędu Gminy Oświęcim, e- mailowo na adres pocztowy a.fajfer@oswiecim-gmina.pl lub telefonicznie pod nr 33 844 95 34 wskazując pokrótce na obszar szczególnych zainteresowań, aktywności czy umiejętności.
Celem nadrzędnym powstania fundacji jest umożliwienie realizacji działań w zakresie aktywności i szeroko rozumianego rozwoju społecznego w wykorzystaniem środków finansowych i możliwości, które są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla organizacji pozarządowych. Na obszarze gminy funkcjonuje wiele organizacji pozarządowych z mocnym potencjałem, lecz głównie są to ludowe kluby sportowe i ochotnicze straże pożarne. Działają one prężnie, jednak zaspokajają potrzeby lokalne w dość wąskim zakresie tematycznym i obszarowym. Istnieją liczne i działające od dziesiątek lat grupy zorganizowane, jak koła gospodyń wiejskich, których członkowie mogliby dzięki swojemu otwarciu i zaangażowaniu tworzyć szeroką ofertę kulturalną czy edukacyjną, ale nie funkcjonują w formule organizacji pozarządowej co odcina dostęp do funduszy innych niż gminne. Środki, z których ngo’sy korzystają powszechnie są więc dla nich niedostępne. Podobnie rzecz ma się z dwoma już obecnie działającymi w naszej gminie uniwersytetami trzeciego wieku, licznymi zespołami śpiewaczymi, tanecznymi, muzycznymi. Potencjał jest bardzo duży, jednak ich pozaformalne funkcjonowanie nie pozwala na realizację wytyczanych sobie zadań, pomysłów, inicjatyw. Nie pozwala na spełnianie marzeń indywidualnych i wspólnych, które poprzez lokalne aktywności mogłyby się urzeczywistniać. Są też obszary, które nie są zagospodarowane przez jakiekolwiek grupy, formalne czy nieformalne z terenu naszej gminy. Na przykład edukacja dzieci i młodzieży czy na rzecz aktywności zawodowej dorosłych, pomoc społeczna w wymiarze indywidualnym oraz większych grup społecznych. Obszary, które obsługuje samorząd gminny, jednak tylko i wyłącznie w zakresie jaki wynika z zadań własnych. A działać społecznie można znacznie szerzej. Można realizować projekty niezależnie od budżetu gminy, kierować swoje działania w zależności od potrzeb i chęci na terenie jednego sołectwa i wąskiej grupy, ale także dla mieszkańców całej gminy, ich talentów i pasji. Takie jest właśnie założenie dla fundacji.