Tegoroczną edycję Life Festival Oświęcim wypełniła nie tylko znakomita muzyka z różnych stron świata, ale także moc wydarzeń sportowych i rekreacyjnych, w których wzięło udział wielu mieszkańców naszej gminy.
Ponad 16 tys. zł uzyskali przyjaciele Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy w ramach organizowanej przez PZU kampanii „Podziel się kilometrem”, która towarzyszyła tegorocznej edycji Life Festival Oświęcim.
– Przez trzy festiwalowe dni w specjalnym namiocie ustawiono mechaniczne bieżnie, rowerki, ergometry i orbitreki, na których można było biegać i pedałować. Za każdy przebyty kilometr PZU zadeklarowało przekazać 10 zł na wsparcie podopiecznych Fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy – tłumaczy Monika Bartosz, prezes MOWP.
Przyjaciele MOWP wspólnymi siłami wybiegali aż 1656 km! Towarzyszący w namiocie trenerzy – przedstawiciele PZU nie ukrywali, iż atmosfera w trakcie całej imprezy była niesamowita. Przyznali, że choć jeżdżą z tą akcją po całej Polsce, rzadko spotykają się z taka determinacją i zaangażowaniem.
– Rekordzistami byli Jakub Konczarek i Damian Korczyk, którzy wspólnie przejechali 320 km! Maciej Wieczorek, tata podopiecznego MOWP, Patryka - pokonał na bieżni półmaraton (22 km!) - a cała jego rodzina wybiegała w sumie ponad 30 km. Szymon Zapała pobił rekord na orbitreku - 15 km! Strażacy z OSP w Brzezince przyjeżdżali codziennie i w sumie pokonali odległość kilkudziesięciu kilometrów – cieszy się szefowa Małej Orkiestry Wielkiej Pomocy.
W namiocie pojawili się również m.in.: starosta oświęcimski Zbigniew Starzec (15 km na bieżni), prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut (15 km na rowerku) z małżonką Małgorzatą (3 km), wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz (7 km na rowerku), zastępca wójta Mirosław Smolarek (7 km na bieżni), mjr Michał Łygan z jednostki specjalnej „NIL" z Krakowa (7 km na bieżni).
– Wszyscy chcieli podzielić się kilometrem, bo wiedzieli, że biegając lub pedałując działają na rzecz chorych dzieci! Była to nie tylko okazja do odrobiny wysiłku, który pozytywnie wpłynął na nasze zdrowie, ale również możliwość pomocy innym. Oby więcej takich akcji! – wyraża nadzieję Monika Bartosz.
W sobotę, 20 czerwca, do próby bicia rekordu Guinnessa w marszu nordic walking stanęło na starcie w sąsiedztwie internatu Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Oświęcimiu (popularny „Chemik”) około 1500 mieszkańców naszego powiatu, w tym kilkuset z Gminy Oświęcim. I choć ostatecznie rekordu nie udało się pobić, ci wszyscy, którzy zdołali pokonać ponad 3-kilometrowy dystans i zameldować się na mecie na oświęcimskim rynku, nie kryli radości i satysfakcji.
Około pół tysiąca osób wzięło udział w pozostałych konkurencjach sportowych: biegach ulicznych na dystansie 5- i 10 km oraz z biegu na rolkach.
– Gdy pierwszy raz organizowaliśmy bieg uliczny „Tolerancja na sportowo” na starcie stanęło 170 biegaczy. Teraz, po trzech latach, w biegu oraz marszu nordic walking uczestniczyło blisko dwa tysiące osób. Jest to imponujący wynik – podkreślił starosta oświęcimski Zbigniew Starzec. – To dowód na to, że warto angażować się w takie wydarzenia. Impreza z roku na rok się rozrasta. Cieszymy się, że tyle osób aktywnie uczestniczy w naszym sztandarowym sportowym wydarzeniu na Ziemi Oświęcimskiej.