Dożynki w Rajsku obchodzono na terenie strażnicy w sobotę 22 sierpnia. Gości, którzy przybyli na uroczystości powitał sołtys Maciej Majerski. Szczególnie ciepło zostali przyjęci gospodarze tegorocznego święta plonów w tej miejscowości, Anetę i Sławomira Kuśnierczaków.
Wstępem do uroczystości dożynkowych była popołudniowa msza św. dziękczynna, odprawiona w tutejszej świątyni przez proboszcza, ks. Stanisława Kozianę.
Zgodnie z wielowiekową tradycją, dożynki wyprawiano, gdy już pokoszono i zżęto wszystkie zboża. Ważnym elementem był wieniec dożynkowy. Wiły go kobiety z kłosów, musiały się w nim znaleźć kwiaty, kiście jarzębiny. Wieniec przybierano kolorowymi wstążkami. Zazwyczaj miał kształt piramidy lub korony.
Tegoroczny wieniec dożynkowy przekazali na ręce wójta Alberta Bartosza członkowie zespołu tanecznego, a panie z miejscowego KGW zaśpiewały „Plon niesiemy, plon”. Następnie chleb upieczony z tegorocznych plonów przekazano na ręce sołtysa Macieja Majerskiego.
W rodzimej tradycji chleb ma szczególne znaczenie – to symbol urodzaju i dostatku, szacunku i oddania, nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem.
Następnie wieniec i bochen chleba obaj panowie przekazali gospodarzom tegorocznego święta plonów w Rajsku, pp. Anecie i Sławomirowi Kuśnierczakom.
W części artystycznej wystąpiła grupa śpiewacza z Grojca, zespół „Rajskowianki” oraz dzieci i młodzież z miejscowych szkół.
Słowa podziękowania za przygotowanie występów młodzieży i kabaretu należą się Barbarze Mazur i Zygmuntowi Stanclikowi. Organizatorzy imprezy pragną też podziękować za pomoc sponsorom dożynek: Halinie i Jerzemu Garbuz, Markowi Szybcio, Leszkowi Ledwoniowi, firmie „Kościelnik”, biuru rachunkowemu „Elano”.