Pod pomnikiem uskrzydlonej Nike w Rajsku oddano dziś hołd uczestnikom bitwy, która rozegrała się w tej miejscowości na początku września 1939 r. – W waszych głowach i sercach musi się znaleźć miejsce dla ogromnego szacunku dla tych wszystkich, którzy poświęcali się dla was, oddając życie za wolną Polskę – powiedział do młodzieży wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz.
Pod pomnikiem upamiętniającym tragiczne wydarzenia sprzed 76 lat zgromadzili się potomkowie żołnierzy walczących w bitwie pod Rajskim, kombatanci, samorządowcy powiatu oświęcimskiego, dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych, młodzież i dzieci z przedszkoli i szkół Gminy Oświęcim.
W swoim wystąpieniu skierowanym do młodych ludzi wójt Gminy Oświęcim podkreślił, że powinni docenić, że żyją w wolnym kraju i mogą realizować swoje plany i marzenia.
– Nie zawsze tak było. Nasze położenie geopolityczne wielokrotnie sprawiało, że Polska była uprzedmiotowiona albo wręcz nie było jej wcale. Dziś w tym miejscu musimy pamiętać o ludziach, którzy nie tylko w bitwie pod Rajskiem, ale w całej kampanii wrześniowej i później, w trakcie II wojny światowej, a także potem, w walce z komunistyczną okupacją, poświęcali swoje zdrowie i życie po to, żebyśmy dzisiaj mogli stać tu jako wolni ludzie – stwierdził wójt.
Albert Bartosz podziękował wszystkim zebranym pod pomnikiem w Rajsku, w tym organizatorom uroczystości, Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji oraz prowadzącej Barbarze Gasidło z Gminnej Biblioteki Publicznej w Grojcu. Słowa uznania od włodarza usłyszał proboszcz miejscowej parafii, ks. Stanisława Koziana. Wójt podziękował duchownemu za mądre słowa wypowiedziane przezeń podczas rocznicowej mszy św. Albert Bartosz docenił również trud miejscowych nauczycieli za lekcje patriotyzmu prowadzone wśród młodego pokolenia.
W części artystycznej wystąpili uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Rajsku. Potem liczne delegacje oddały hołd poległym w bitwie pod Rajskiem i złożyły wiązanki kwiatów.
Bitwa pod Rajskiem był jedną z bitew granicznych wojny obronnej Polski w 1939 roku. 4 września w walce z niemieckim najeźdźcą zginęło ponad 80 żołnierzy z Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”, 46. tarnowskiego pułku piechoty, 12. wadowickiego pułku piechoty, 20. krakowskiego pułku piechoty i 6. pułku artylerii lekkiej.