W przeddzień Święta Niepodległości gminne obchody odzyskania przez nasz kraj pełnej suwerenności zorganizowano w hali gimnazjum w Rajsku. – Nasza codzienna, sumienna i dobrze wykonywana praca oraz przyzwoite życie to patriotyzm na miarę XXI wieku – powiedział zastępca wójta Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek, nawiązując do przełomowych chwil sprzed 97 lat.
– Obchodzimy dziś w naszej gminie Święto Niepodległości, najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 r. niepodległości, po 123 latach zaborów – przypomniała Jadwiga Szczerbowska, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim witając licznie przybyłych gości, wśród nich m.in. przewodniczącego rady gminy Piotra Śreniawskiego, zastępcę wójta Mirosława Smolarka, prezesa powiatowego i gminnego koła sołtysów Władysława Zalińskiego, radnych, przedstawicieli placówek oświatowych, organizacji społecznych.
Następnie o zabranie głosu poprosiła Mirosława Smolarka. Wygłosił on okolicznościowe przemówienie w imieniu nieobecnego wójta Alberta Bartosza, któremu udział w uroczystościach niepodległościowych uniemożliwiły problemy zdrowotne.
Zastępca wójta przypomniał o wydarzeniach sprzed 97 lat, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Tłumaczył czym dziś wyraża się postawa patriotyczna.
– Kiedyś być patriotą oznaczało walkę w imię wolności kraju, nierzadko poświęcenie własnego życia w imię dobra narodowego. Dziś patriotyzm nie wymaga od nas ofiary życia, ale objawia się szacunkiem do godła, hymnu, języka polskiego – podkreślił Mirosław Smolarek.
– Nasza codzienna, sumienna i dobrze wykonywana praca oraz przyzwoite życie to patriotyzm na miarę XXI wieku – dodał, apelując do młodzieży o dbanie o swój kraj, walkę każdego dnia o Polskę uczciwą i sprawiedliwą.
W części artystycznej wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku. Pod kierunkiem nauczycieli: Małgorzaty Rolewskiej, Marty Kotyli oraz Roberta Rydzonia zaprezentowały ciekawy program nawiązujący do okresu od upadku I Rzeczypospolitej, poprzez powstańcze zrywy, aż po podniesienie się z kolan po 123-letniej niewoli i odzyskanie pełnej wolności.
Zanim zaśpiewali laureaci I Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej, który kilka dni temu odbył się w Porębie Wielkiej, dyrektor gminnej książnicy Barbara Gasidło mówiła o roli i znaczeniu kultury, dzięki której Polacy jako naród przetrwali pod zaborami. Laureaci gminnego konkursu zostali uhonorowani dyplomami i statuetkami, które wręczyli im przewodniczący rady gminy Piotr Śreniawski i zastępca wójta Mirosław Smolarek.
Po zakończeniu uroczystości w murach szkoły, liczne delegacje przeszły pod Obelisk Niepodległości w centrum Rajska, oddając hołd obrońcom Ojczyzny.