Wiadomości

Niedziela, 22 listopada 2015

Śpiewają z potrzeby serca i ducha


Z pieśnią na ustach 30-lecie działalności artystycznej świętowali „Grojczanie”. Na okrągły jubileusz zaprosili w sobotę 21 listopada do miejscowego Domu Ludowego grono znamienitych gości, w tym osoby, które na przestrzeni minionych lat współdecydowały o obliczu tego zespołu.

Zanim narodzili się „Grojczanie”, od początku lat. 70 ubiegłego wieku funkcjonował zespół „Grojcaneczki”, który powstał z inicjatywy ówczesnej przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Grojcu Marii Chowaniec. 

W sierpniu 1985 r. do pracy z zespołem zaangażowano miejscowego organistę Wawrzyńca Mizgalskiego. Od tego momentu datuje się właściwa działalność zespołu. Powstał on z inicjatywy Heleny Majerskiej, ówczesnej przewodniczącej grojeckiego KGW. Cztery lata później Wawrzyniec Mizgalski zrezygnował z pełnionej funkcji kierownika muzycznego. Dzięki usilnym staraniom Czesławy Gruszczyńskiej, pełniącej w tym czasie stery w KGW w Grojcu, pozyskano do pracy w zespole Gerarda Misia, dyrygenta i długoletniego organizatora amatorskiego ruchu muzycznego.

Pod koniec 2001 r. do zespołu wstąpili pierwsi panowie i wówczas zmienił nazwę na obowiązującą po dziś dzień.

Od października 1992 r. kierownikiem muzycznym i akompaniatorem jest muzyk, wirtuoz akordeonu, Jarosław Cieciak.

– Kierownikiem organizacyjnym naszego zespołu była zawsze przewodnicząca KGW w Grojcu, czyli kolejno Helena Majerska, Czesława Gruszczyńska, Cecylia Kubica, Barbara Kiznar. Obecnie tę funkcję pełni Maria Śliwka – przybliżyła zebranym członkinki „Grojczan” Stanisława Bliźniak, zarazem sekretarz miejscowego KGW, dodając że obecnie zespół tworzy 28 osób, w tym pięciu panów.

Zespół posiada bogaty i zróżnicowany gatunkowo repertuar obejmujący ponad 300 pieśni. W swoim dorobku scenicznym „Grojczanie” mają piosenki ludowe, patriotyczne, religijne oraz biesiadne, jak również widowiska obrzędowe.

– Śpiewamy z potrzeby serca i z potrzeby ducha. To dla nas wielka przyjemność – podkreślają zgodnie artyści, którzy regularnie biorą udział w przeglądach i festiwalach organizowanych na terenie naszego kraju.

W swojej działalności „Grojczanie” kierują się mottem ks. Stanisława Janasa: „Dziś, kiedy nowoczesność wchodzi we wszystkie dziedziny ludzkiego życia, łatwo zgubić to wszystko czym żyły przez stulecia poprzednie pokolenia”. Zespół stara się przekazywać młodym pokoleniom to co piękne i szlachetne w lokalnej tradycji i folklorze.

Po przybliżeniu historii zespołu przez Stanisławę Bliźniak na scenę wkroczył wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz.

– Mam zaszczyt i wielką przyjemność złożyć gratulacje oraz wyrazy uznania za działalność artystyczną, którą krzewicie wśród lokalnej społeczności. Działalność zespołu „Grojczanie” jest powodem do dumy dla naszej gminy. Poprzez uświetnianie różnego rodzaju uroczystości, jak również udział w licznych konkursach i festiwalach przyczyniacie się państwo do tworzenia pozytywnego wizerunku oraz krzewienia kultury i tradycji naszego regionu za co serdecznie dziękuję w imieniu całej społeczności Gminy Oświęcim. Niech ten piękny jubileusz będzie powodem do zadowolenia jak i bodźcem do dalszej pracy artystycznej owocującej wieloma sukcesami – powiedział wójt.

Dodał, że Gmina Oświęcim postanowiła sfinansować zakup nowego akordeonu dla zespołu z Grojca, co ma nastąpić w przyszłym roku.

Do życzeń dołączyli się pozostali goście, w tym m.in. w imieniu Rady Gminy Oświęcim jej wiceprzewodnicząca Maria Brombosz (na co dzień członkini zespołu „Porębianie”), przedstawicielki kół gospodyń z miasta i gminy, dyrektor OKSiR-u Jadwiga Szczerbowska, dyrektor grojeckiego PZOL-u Maria Wilgus wraz z podopiecznymi i personelem placówki, sołtys Grojca Krzysztofa Wolaka.

Miłe słowa jubilaci usłyszeli także od prezydenta Janusza Chwieruta, którego list odczytała obecna na tej imprezie sekretarz miasta Maria Płachta.