Rada Gminy Oświęcim na wczorajszej sesji (17 lutego) przyjęła uchwałę intencyjną w sprawie połączenia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku i Gimnazjum Gminnego nr 1 im. mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku w Zespół Szkolno-Gimnazjalny. Teraz kwestia ewentualnej fuzji będzie poddana konsultacjom społecznym.
Obecnie w rajskiej podstawówce w sześciu oddziałach uczy się 98 uczniów, a w sąsiednim gimnazjum w ośmiu oddziałach naukę pobiera 183 uczniów. Podstawówka dysponuje sześcioma salami lekcyjnymi, w tym po jednej sali komputerowej i językowej. Natomiast do dyspozycji gimnazjalistów jest 13 sal, w tym jedna komputerowa.
Choć obie placówki mają oddzielne wejścia, uczniowie poruszają się po wspólnych korytarzach, korzystają z tej samej hali sportowej. Korzystają też ze wspólnej stołówki znajdującej się w szkole podstawowej. Częstokroć razem przygotowują programy artystyczne na akademie poświęcone ważnym rocznicom historycznym.
Wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz przekonuje, że utworzenie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Rajsku gwarantowałoby pełniejsze wykorzystanie i dalsze zracjonalizowanie eksploatacji obiektu.
– Współistnienie obu szkół w zespole to także możliwość tworzenia długofalowych programów wychowawczych i dydaktycznych. Dzięki połączeniu obu placówek powstaną warunki do współpracy i podejmowania wspólnych inicjatyw – tłumaczy wójt.
W opinii sternika Gminy Oświęcim, połączenie placówek i powierzenie kierownictwa w zespole jednej osobie stworzy nowe perspektywy dla podejmowanej przez szkołę działalności edukacyjnej. Ma też usprawnić koordynację zadań w zakresie racjonalnego zarządzania placówką.
Ustanowienie jednego pracodawcy dla nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi zatrudnionych teraz w obu placówkach ma pozwolić na efektywne wykorzystanie kadry kierowniczej, wykluczając chociażby zawieranie dwóch umów przez jednego nauczyciela.
W opinii władz gminy utworzenie zespołu to również szansa na możliwości organizowania doraźnych zastępstw przez nauczycieli z wymaganymi kwalifikacjami, co nie zaburzy realizacji podstaw programowych, a także nie spowoduje konieczności szukania dodatkowej kadry na zastępstwo podczas dłuższej nieobecności konkretnego nauczyciela.
Fuzja obu szkół ma się ponadto przyczynić do łagodnego przejścia przez uczniów do kolejnego etapu nauczania, a także zapewnić lepszą diagnozę w zakresie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.
Za utworzeniem zespołu przemawiają również względu ekonomiczne.
– Wciąż malejąca liczba uczniów w szkole podstawowej i gimnazjum wymaga podejmowania przez władze samorządowe decyzji mających na celu zracjonalizowanie kosztów – wyjaśnia wójt Bartosz, dodając że baza materialna i stan obiektu zapewniają uczniom obu szkół bezpieczne warunki nauki.
Podczas dyskusji rajcy w większości podzielili stanowisko i argumenty wójta. Dwoje radnych –Bernardyna Bryzek z Poręby Wielkiej i Maciej Majerski z Rajska – podczas głosowania wstrzymało się od głosu.
– Cześć mieszkańców już dowiedziała się o planach łączenia obu szkół i z pewnością będą mieć dużo pytań w tej sprawie do wójta podczas najbliższego zebrania wiejskiego w Rajsku. Szczególnie rodzice dzieci uczęszczających do tutejszej podstawówki – stwierdził radny Majerski.
Z kolei radny Jacek Mydlarz zapytał wójta, czy uchwała intencyjna ma moc sprawczą, posiłkując się przypadkiem jednej z rad gmin w naszym kraju, gdzie ponoć tego rodzaju uchwała miała doprowadzić do zamknięcia placówki.
Wójt Albert Bartosz odparł, że przyjęta uchwała tylko i wyłącznie wyraża intencję, a o ewentualnym połączeniu szkół zdecydują radni posiłkując się pozytywnymi opiniami wszystkich zainteresowanych stron.
Przewodniczący rady gminy Piotr Śreniawski poinformował, że jak dotąd pozytywną opinię w tej kwestii wydała rada pedagogiczna rajskiego gimnazjum.
Przyjęta przez Radę Gminy Oświęcim uchwała intencyjna umożliwia wójtowi gminy wystąpienie do Małopolskiego Kuratora Oświaty w celu uzyskania jego pozytywnej opinii w tej sprawie.
Na przestrzeni ostatnich 10 lat dwukrotnie, w 2006 i 2012 r. były przez ówczesne władze gminy czynione próby łączenia obu placówek. Na przeszkodzie stanęły m.in. negatywne opinie rady rodziców.
Jeśli tym razem nie będzie głosów sprzeciwu, Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Rajsku zacznie funkcjonować od 1 września br.