Słoneczne i pełne atrakcji Dni Gminy Oświęcim w Zaborzu

To były gorące Dni Gminy Oświęcim – dosłownie i w przenośni. Każdy kto gościł na terenie „Zaborzanki” przez weekend mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Nie zawiodły muzyczne gwiazdy, na czele z Mariką i Anią Świątczak. Młodszą publikę w pozytywne wibracje wprawił Dr Love wspomagany przez członków East, West, Rockers.

Po raz pierwszy gościmy z tą imprezą w Zaborzu, ale jestem przekonana, że będziemy się tutaj dobrze bawić – wyraziła nadzieję, witając gości, Jadwiga Szczerbowska, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim, organizatora święta gminy.

Słowa okazały się prorocze, bo VII Dni Gminy Oświęcim z pewnością należały do udanych, co potwierdziło nam podczas dwudniowej imprezy wielu jej uczestników.

Tradycyjnie już pierwszy dzień imprez miał charakter młodzieżowy. Na scenie najpierw prezentowała swoje nieprzeciętne talenty muzyczne, taneczne i sportowe młodzież z miejscowego gimnazjum.

Potem na scenie wystąpił zespół Emensis, w którym prym wiodą dwie sympatyczne siostry, wspierane m.in. przez rodowitego Australijczyka.

Pod sceną zrobiło się tłumniej podczas występu Dr Love’a wspomaganego przez członków East, West, Rockers. Mieszkanka ska, reggae i hip-hopu wzbudziła aplauz wśród młodej publiki.

Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa witając gorąco wszystkich przybyłych wyraziła nadzieję, że tegoroczne Dni Gminy będą udane i satysfakcjonujące. Następnie zapowiedziała główną gwiazdę sobotniego wieczoru, czyli Marikę. Artystka jest określana jako pierwsza dama dancehallu w Polsce. Marika dała się poznać ogólnopolskiej publiczności, współprowadząc muzyczny talent-show „The Voice of Poland” na antenie telewizyjnej Dwójki.

Gwiazda w Zaborzu nie zawiodła, zostawiając wraz zespołem na scenie mnóstwo zdrowia i pozytywnej energii. Po występie znalazła jeszcze czas, by rozdawać autografy.

W drugim dniu imprezy, adresowanym do całych rodzin, najpierw wystąpili laureaci Gminnego Przeglądu Piosenki Dziecięcej „Nutka 2013”. Wyróżnieni odebrali nagrody z rąk przewodniczącego Rady Gminy Piotra Śreniawskiego, jego zastępcy Adama Wiechcia oraz radnego i sołtysa Zaborza w jednej osobie – Adama Nowotarskiego.

Następnie prezentowały się zespoły folklorystyczne i taneczne z gminy Oświęcim i słowackiej Vavrecki. Stronę polską prezentował zespół „Holan” z Zaborza. Zobaczyliśmy także pokaz capoeiry w wykonaniu UKS Capoeira Rajsko.

Wójt Małgorzata Grzywa wręczyła na scenie puchary kapitanom zespołów piłkarskich gminy Oświęcim i Vavrecka, które dzień wcześniej rywalizowały w meczu na Orliku w Brzezince. W tym pojedynku górą byli nasi reprezentanci ogrywając Słowaków 6:2.

W kolejnej części programu nastąpiło przekazanie Klucza do Bram Gminy. Sołtys Poręby Wielkiej Maria Brombosz zanim oddała klucz mówiła o tym, co na przestrzeni roku udało się zrobić w sołectwie. Przed publicznością zaprezentowały się także miejscowe zespoły muzyczne. W dowód uznania pani wójt nagrodziła sołectwo bonem okolicznościowym.

Następnie na scenę „wkroczyło” sołectwo Zaborze. Zabawną prezentacją odczytaną przez sołtysa Adama Nowotarskiego i wytańczoną przez miejscowe zespoły udowodniło, iż jest godne zaszczytu otrzymania klucza na najbliższy rok. Pani wójt nie miała wątpliwości i przekazała go sołtysowi Zaborza.

W nowej odsłonie pokazały się „Włosianeczki”. Pod wodzą muzyka (i showmana) Michała Buska oczarowały widzów prezentując kilkudziesięciominutowy program, który ukazał zupełnie nowe oblicze i możliwości pań z Włosienicy. Swoim brawurowym występem udowodniły, że zasługują na miano prawdziwych gwiazd estrady.

Pełen emocji dzień zwieńczyły występy Ani Świątczak z zespołem (niegdyś wokalistka Ich Troje), oraz kabaretu SMILE.

Tegorocznym Dniom Gminy Oświęcim towarzyszyły I Polsko-Słowackie Dni Kultury. Impreza została realizowana w ramach projektu „Kultura najlepszą drogą do wzajemnego poznania się i integracji” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 - 2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

W ramach imprez towarzyszących Dniom Gminy w sali gimnastycznej w Zaborzu zorganizowano Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o puchar Wójta Gminy Oświęcim w trzech kategoriach.

Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim. Patronat medialny nad Dniami Gminy sprawowali portal OświęcimOnline oraz gazeta lokalna „Oświęcimska Gmina”.

Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie sponsorów:

1. Fabryki Maszyn i Urządzeń OMAG Brzezinka

2. Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Oświęcimiu

3. Firmy TOWOS Wiesława Tatarczucha

4. Firmy Elektrotechnicznej EL-KAG – Oświęcim, ul. Kolbego 16

Organizatorzy składają podziękowania za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy Sołtysowi i Radzie Sołeckiej z Zaborza, LKS „Zaborzanka” w Zaborzu, miejscowemu Kołu Gospodyń Wiejskich, sołtysom z Pław oraz Brzezinki, strażakom z OSP: w Brzezince, Rajsku i Porębie Wielkiej.

Tekst i zdjęcia Rafał Lorek

Galerie zdjęć.

Dni Gminy Oświęcim

Dzień pierwszy - sobota