27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz-Birkenau i miasto Oświęcim spod okupacji Niemiec hitlerowskich. Hołd bohaterom i ofiarom wydarzeń sprzed 74. lat złożyli przedstawiciele lokalnych organizacji i władz, wśród nich – samorządowcy Gminy Oświęcim.
Miejskie uroczystości zorganizowano przy obeliskach i tablicach w Oświęcimiu i Monowicach, na Cmentarzu Żydowskim oraz przy zbiorowych mogiłach na Cmentarzu Parafialnym i opodal Osiedla Pileckiego. Uhonorowano ofiary KL Auschwitz i podobozów, Żydów i Polaków, więźniów i robotników przymusowych, jeńców i żołnierzy.
Uroczystość w Centrum Dialogu i Modlitwy połączono z prezentacją albumu "Niezatarte ślady życia". Jego tematem są inskrypcje wyryte przez więźniów na ścianach, murach i drzwiach obozowych budynków.
Obchody rocznicy przygotowane przez miejskie władze zakończyły się 27 stycznia przed południem na Placu Kościuszki. Wieńce i kwiaty na pomniku Nieznanego Żołnierza złożyły delegacje parlamentarzystów, lokalnych organizacji, szkół, miast partnerskich i samorządów. Wśród nich byli przedstawiciele Gminy Oświęcim: wójt Mirosław Smolarek, jego zastępca Halina Musiał, przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek oraz radni Sławomir Domżał, Grzegorz Hatłas i Jacek Mydlarz.
Fot. Gazeta Krakowska
Po południu na terenie byłego obozu Birkenau odbyły się państwowe obchody 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uczestniczyli w nim m.in. premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Beata Szydło. Gminę Oświęcim reprezentował wójt Mirosław Smolarek, a sołectwo Brzezinka sołtys Andrzej Ryszka.
Obszerna relacja z państwowych uroczystości na stronie Muzeum Auschwitz-Birkenau.