Rodziny sybirackie na ziemi oświęcimskiej

„Pamięć i postpamięć – rodziny sybirackie na ziemi oświęcimskiej. W 80. rocznicę masowych wywózek do ZSRS” – to tytuł konferencji popularnonaukowej, na którą zapraszają Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Ze względu na sytuację związaną z Covid-19 konferencja będzie transmitowana na żywo z tłumaczeniem na język migowy za pośrednictwem strony internetowej: www.muzeumpamieci.pl

Transmisja rozpocznie się 3 grudnia (czwartek) o godz. 17.00.

 

– Przypadająca w tym roku 80. rocznica deportacji Polaków w głąb ZSRS jest okazją do przypomnienia bolesnych, ale zarazem niezwykle ważnych kart naszej historii. Pamięć o ludziach, którzy doświadczyli traumy Sybiru, ale dzięki ogromnej determinacji, chęci życia i wierze w przyszłość wytrwali, musi być utrwalana i przekazywana kolejnym pokoleniom. Bardzo często Ci, którzy przez to przeszli, żyją w naszym sąsiedztwie, a my nie mamy tego świadomości – powiedziała Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

 

Podczas spotkania w sieci prof. UP Hubert Chudzio z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie opowie o losach obywateli polskich deportowanych w latach 1940-1941 w głąb Związku Sowieckiego, którzy po układzie Sikorski-Majski opuścili miejsca zesłania, a następnie przez Iran dotarli Afryki. Na przełomie lat 40. i 50. XX w. musieli jednak z niej wyjechać. Niektórzy zdecydowali się na przyjazd do utęsknionej ojczyzny, większość jednak wybrała emigrację do Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, nie chcąc żyć w państwie komunistycznym. Dużą grupę wśród polskich uchodźców stanowiły dzieci.

 

Mgr Anna Hejczyk z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wystąpi z prelekcją poświęconą działalności tej instytucji. Współorganizator konferencji to jednostka Uniwersytetu Pedagogicznego, która od lat zajmuje się badaniem losów obywateli polskich poddanych przymusowym migracjom. Znaczna część zbiorów CDZWiP związana jest z losami polskich Sybiraków, często całych rodzin deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej.

 

Z pewnością nie braknie wzruszeń podczas bardzo osobistych relacji poświęconych różnym kolejom rodzin związanych z ziemią oświęcimską a doświadczonych zsyłką przez Sowietów na Sybir. Przedstawią je Irena Wacławczyk, Katarzyna Białas-Szafraniec i Zbigniew Pawełczyk.

 

 

***

 

Program konferencji „Pamięć i postpamięć – rodziny sybirackie na ziemi oświęcimskiej. W 80. rocznicę masowych wywózek do ZSRS"

 

3 grudnia 2020 r., godz. 17.00

Transmisja w internecie z tłumaczeniem na język migowy

www.muzeumpamieci.pl

 

Prof. UP Hubert Chudzio (Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie)

„Dziecko na tułaczym szlaku. Przez Syberię do Afryki”

 

Mgr Anna Hejczyk (Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie)

„Losy polskich rodzin zesłanych do ZSRS w świetle materiałów zgromadzonych w Archiwum Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP”

 

Historie rodzinne

 

Irena Wacławczyk

„Ziemia oświęcimska – od ponad 60 lat nowa ojczyzna dla moich rodziców, dziadków, kuzynów”

 

Katarzyna Białas-Szafraniec

„Historia rodziny Handzlików – tradycja Legionów i doświadczenie zsyłki na Sybir”

 

Zbigniew Pawełczyk

„Doświadczenie pokoleniowe moich rodziców i moich dziadków”

 

 

Z archiwum Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń.

Zbiory rodziny Wituszyńskich. Na zesłaniu w Kazachskiej SRS.

 

 

Tagi