Droga krzyżowa w Birkenau

Pierwsza niedziela po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych to czas procesji na terenie byłego obozu Birkenau. 6 listopada wierni przeszli Drogą Krzyżową, modląc się w intencji ofiar obozów zagłady i gułagów.

Korowód mieszkańców Brzezinki i okolicznych miejscowości oraz wiernych z Małopolski i Śląska ruszył spod Bramy Śmierci przez rampę kolejową w kierunku byłego obozu kobiecego. Symboliczny krzyż nieśli samorządowcy, członkowie wspólnot parafialnych przedstawiciele stowarzyszeń – również zawodowych – i grup nieformalnych. Wraz z nimi modliło się wielu księży, zakonnice – m.in. siostry z pobliskiego Karmelu – i zakonnicy, także franciszkanie z klasztoru w Harmężach.

 

Tradycję Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu Birkenau w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych zainicjowały Kluby Inteligencji Katolickiej z Oświęcimia i Krakowa jeszcze pod koniec lat 70. zeszłego wieku. Początkowo uroczystości były raczej skromne i kameralne, by z czasem gromadzić coraz więcej pielgrzymów.

Tagi

GALERIA