Dzień bez śmiecenia

Segregujesz odpady? Wiesz, dlaczego to takie ważne? Rozumiesz, że z odpadów mogą powstać nowe surowce? Wiesz, że jakość posegregowanego odpadu ma znaczenie? Świetnie!

A czy Twoi znajomi i otoczenie może pochwalić się podobną wiedzą? Jeśli nie, to tutaj zaczyna się Twoja rola! Inspiruj, zachęcaj, przypominaj i zarażaj swoją postawą!

 

Dzień bez Śmiecenia (ang. World non-waste Day) został wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów na „Europejskim Eko-Parlamencie Młodzieży”, firmowanym przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku). W Polsce Dzień bez Śmiecenia obchodzony jest od 2007 roku w dniu 11 maja.

 

Wybrana data Dnia bez Śmiecenia nie jest przypadkowa. To właśnie 11 maja 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął pakiet ustaw regulujących m.in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi, później zmienionych ustawą z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami o odpadach opakowaniowych. Tego dnia rozpoczął funkcjonowanie polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi organizowany zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE 94/62.


Na stronie: dzienbezsmiecenia.pl możecie znaleźć ciekawe informacje dotyczące segregacji odpadów, kolorowanki dla dzieci, przydatne wskazówki oraz konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.

 

 

Tagi