Magiczny, świąteczny czas w gminie Oświęcim

Niedziela 10 grudnia – dla wielu zwykła leniwa niedziela, ale nie w Domu Ludowym w Dworach Drugich. To właśnie tutaj odbyło się coroczne Spotkanie z Tradycją Świąteczną, gdzie samorządowcy jak i mieszkańcy gminy zebrali się, aby złożyć sobie nawzajem świąteczne życzenia.

O godzinie 15:00 zapanował gwar i ruch – jak co roku, kiedy zbliża się Boże Narodzenie. Nastrój spotkania podgrzały kolędy i pastorałki wykonane przez „Dworzanki”. Po występie zespołu prowadząca tegoroczne wydarzenie Weronika Sporysz z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji serdecznie powitała wszystkich przybyłych gości w imieniu wójta Mirosława Smolarka, który przybył wraz z małżonką.
 
Po uroczystym wprowadzeniu przed zgromadzonymi stanęli włodarz gminy Oświęcim oraz zastępca wójta Halina Musiał, by wręczyć nagrody w konkursach plastycznym i literackim o tytule "Moje Boże Narodzenie". Konkursy, w których udział wzięło 123 uczestników z przedszkoli i szkół z terenu gminy Oświęcim, zostały zorganizowane przez OKSiR. To niezwykłe przedsięwzięcie zgromadziło i wyeksponowało twórcze talenty oraz wyobraźnię młodych mieszkańców.
 
Następnie zabrał głos lider gminy Oświęcim:
– Mnogość organizacji, mnogość stowarzyszeń, mnogość ludzi którzy zrzeszają się w różnych kołach budują naszą tradycję, kulturę. Pamiętamy o przeszłości, ale potrafimy również doceniać, zdobycze cywilizacji – podkreślił wójt Smolarek. – Życzę wam żeby ten nadchodzący rok był jak najpiękniejszy taki jak sobie państwo wymarzycie i żeby tego świątecznego ciepła miłości i radości nigdy wam nie zabrakło. Wszystkiego dobrego!
 
Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński wyraził uznanie dla mieszkańców gminy Oświęcim za tak liczne przybycie, a także za pracowitość i silne przywiązanie do tradycji, nie zapomniał również o życzeniach:
– Chciałem Państwu życzyć w imieniu własnym i samorządu powiatowego ciepłych, wesołych Świąt w gronie rodziny, dobrych ludzi wokół. Dźwięczą mi w uszach słowa pastorałki, którą wyśpiewały nam tutaj „Dzworzanki”: „pies psu łapę poda, zapanuje zgoda, będzie święty spokój choćby raz do roku”. Niechby ten pies przysłowiowemu kotu dawał łapę na co dzień, tego Państwu życzę na nadchodzące Święta i na przyszły rok – powiedział Andrzej Skrzypiński.
 
Głos w imieniu swoim jak i prezydenta miasta Oświęcim Janusza Chwieruta zabrała sekretarz Maria Płachta:
– Zdrowia, szczęścia, pokoju w rodzinach, pokoju w ogóle, bo żyjemy w ciężkich czasach, a przede wszystkim życzę państwu miłości i to takiej miłości aż po same kokardy!
 
Przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim, Bernardyna Bryzek, skierowała podziękowanie do jednej z organizatorek wydarzenia, dyrektor OKSiR-u Jadwigi Szczerbowskiej za wyjątkową i wzorową współpracę przez wiele lat z kołami gospodyń wiejskich. Przytaczając słowa „Kolędy dla Nieobecnych” Zbigniewa Preisnera oraz fragment „Wiersza staroświeckiego” ks. Jana Twardowskiego, Bernardyna Bryzek życzyła – Wszystkiego Dobrego!
 
Wśród gości spotkania w Dworach Drugich pojawili się również sołtysi gminy Oświęcim,
przedstawiciele instytucji samorządowych na czele z dyrektorką Samorządowego Centrum Usług Wspólnych Agata Michalską oraz radni z gminy Oświęcim.
 
Po przemowach nadszedł czas na kolejną artystyczną część wieczoru. Melodie kolęd ponownie napełniły salę, tym razem za sprawą zespołu pieśni i tańca „Holan”. Jego występ wywołał szerokie uśmiechy na twarzach zgromadzonych słuchaczy, którzy wraz z dźwiękami muzyki przenieśli się w magię Świąt Bożego Narodzenia. Program Spotkania z Tradycją dodatkowo wzbogacił krótki spektakl, który zaprezentował Amatorski Ruch Teatralny „Modraszka” pt. „Cicha Noc”. Przedstawienie wzbudziło emocje i zachwyt, tworząc niezapomniany moment wspólnego kolędowania.
 
Podobnie jak w ubiegłym roku na spotkaniu zwanym Stołami Wigilijnymi pojawiło się specjalne stanowisko Gminnej Biblioteki Publicznej. To miejsce było prawdziwym skarbem kultury i tradycji uwiecznionej na papierze. Na zakończenie wieczoru nadszedł moment podziękowań dla pań z Kół Gospodyń Wiejskich oraz Uniwersytetu Każdego Wieku. To dzięki nim, ich zaangażowaniu i staraniom stoły nie tylko były suto zastawione, lecz również oferowały możliwość degustacji tradycyjnych świątecznych potraw.
 
Pełna fotogaleria: TUTAJ. Autorką fotografii jest Marta Klisiak.