Stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Informujemy, że w 2024 roku stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie uległy zmianie. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Szanowni Mieszkańcy!

Na mocy podjętej w dniu 5 grudnia 2022 r. uchwały Nr LVII/480/22 Rady Gminy Oświęcim stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynoszą odpowiednio:

- 41,00 zł od mieszkańca za jeden miesiąc,
    - 82,00 zł od mieszkańca za jeden miesiąc – opłata podwyższona za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciele nieruchomości nie wypełniają obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny.

Obowiązujące zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Oświęcim:

- w wysokości 2,00 zł, na podstawie Uchwały Nr LVII/483/22 Rady Gminy Oświęcim z dnia 5 grudnia 2022 r. w sprawie: zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym,

- w wysokości 10,00 zł, na podstawie Uchwały Nr LVII/482/22 Rady Gminy Oświęcim z dnia 5 grudnia 2022 r. w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w części dotyczącej gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Opłaty należy wnosić na indywidualnie przydzielony każdemu właścicielowi nieruchomości numer rachunku bankowego, bez wezwania, w terminach:

I kwartał (styczeń, luty, marzec ) do 15 kwietnia,
    II kwartał (kwiecień, maj, czerwiec) do 15 lipca,
    III kwartał (lipiec, sierpień, wrzesień) do 15 października,
    IV kwartał (październik, listopad, grudzień) do 15 grudnia.

Jednocześnie przypominamy, że w przypadku zmiany danych będących podstawą do ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, deklarację należy złożyć w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.