Rocznica pierwszego transportu Romów do KL Auschwitz-Birkenau

26 lutego 1943 roku do obozu Birkenau został skierowany pierwszy transport Romów. W obchodach 81 rocznicy tego wydarzenia wzięła udział delegacja władz gminy Oświęcim.

Zastępca wójta Halina Musiał, wiceprzewodniczący Rady Gminy Jacek Mydlarz i radny Krzysztof Harmata upamiętnili ofiary niemieckiego totalitaryzmu, składając kwiaty na historycznej bocznicy kolejowej, tzw. Judenrampe oraz przy pomniku zagłady europejskich Romów na terenie byłego obozu Birkenau.

W ciągu 17 miesięcy istnienia tzw. Zigeunerlager ("obozu cygańskiego") osadzono w nim ponad 22 tysięcy osób. Ponad 20 tysięcy zamordowano. Romowie stanowili trzecią grupę deportowanych do KL Auschwitz, po Żydach i Polakach.

Rocznicowe uroczystości zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Romów w Polsce, Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu oraz Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.