Rocznica zakończenia II wojny światowej

Gminne uroczystości odbyły w Porębie Wielkiej przy Pomniku Poległych i Pomordowanych podczas I i II wojny światowej 8 maja przed południem. Delegacja gminnych władz z wójtem Mirosławem Smolarkiem uczestniczyła także w miejskich obchodach w Oświęcimiu na Placu Kościuszki.

Prowadząca uroczystości w Porębie Wielkiej dyrektor Biblioteki Publicznej Sandra Kuzia przypomniała najważniejsze wydarzenia sprzed 79 lat i oddała głos księdzu Stanisławowowi Sadlikowi. Proboszcz parafii św. Bartłomieja zaznaczył, że rok 1945 nie zakończył ludzkich dramatów, które targają Europą i światem do dzisiaj, po czym wzniósł modlitwę o pokój i zgodę w duchu chrześcijańskiej cywilizacji.

 

Wójt Mirosław Smolarek przypomniał, że pamięć o ofiarach wojny i konfliktów trwających po jej zakończeniu jest obowiązkiem każdego. Wolność wymaga troski i odpowiedzialności, stwierdził włodarz gminy Oświęcim, a zagrożenie wymaga zjednoczenia i wspólnych działań dla dobra Ojczyzny.

 

Program przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Artura Grottgera wypełniły wiersze i informacje o najkrwawszej wojnie w dziejach, wzbogacone patriotycznymi piosenkami. Następnie uczestnicy uroczystości oddali hołd ofiarom II wojny światowej. Kwiaty przy pomniku złożyły delegacje władz samorządowych z wójtem Mirosławem Smolarkiem i przewodniczącym Rady Gminy Adamem Nowotarskim, sołtysów gminy Oświęcim, lokalnych organizacji i gminnych jednostek organizacyjnych.

 

W miejskich uroczystościach zorganizowanych na Placu Kościuszki w Oświęcimiu wzięła udział delegacja władz gminy Oświęcim. Przed symbolicznym Grobem Nieznanego Żołnierza poległych podczas wojny uczcili przedstawiciele władz miasta i powiatu, środowisk kombatanckich, służb mundurowych, szkół oraz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

Tagi

GALERIA