Dla każdego nauczyciela moment ślubowania i odbiór aktu mianowania jest prawdziwym świętem. W tym roku ten ważny etap w karierze ścieżki awansu zawodowego miał miejsce 19 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzezince. Ogółem w uroczystości wzięło udział 20 nauczycielek ze szkół prowadzonych przez gminę Oświęcim, które odebrały akt.
W tym dniu do szkoły w Brzezince prócz nauczycielek z mianowaniem przybyli wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek, zastępca wójta Halina Musiał, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Oświęcim Agata Michalska, która poprowadziła spotkanie oraz liczni dyrektorzy szkół, w których uczą nowo mianowane nauczycielki. Honory gospodarza pełniła dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzezince Beata Herman.
- Jest nam niezmiernie miło, że możemy wziąć udział w tej uroczystości. Otrzymaliście państwo akty mianowania, czyli ugruntowaliście swoją pozycję, jako nauczyciele w prowadzonych przez nas placówkach. Nasze szkoły co roku pięknieją i mam nadzieję, że jest to dostrzegalne. Tym razem będziecie mogli państwo zobaczyć, co udało nam się zrobić w Brzezince. W zeszłym roku byliśmy w Babicach, i pan dyrektor mógł pochwalić się swoją szkołą i boiskami, dzisiaj zrobi to pani dyrektor Herman. Kolejne spotkanie zorganizujemy w innej szkole, która jest rozbudowana i patrzę teraz na panią dyrektor Mendyk, czyli za rok spotkamy się w Grojcu. A następnie w kolejnych rozbudowywanych placówkach. To właśnie jest rolą organu prowadzącego, aby stworzyć doskonałe miejsce do pracy dla nauczycieli i miejsce, gdzie nasze dzieci mogą się rozwijać - podkreślił podczas przemówienia wójt Mirosław Smolarek.
Przybyłe na uroczystość nauczycielki złożyły ślubowanie, a następnie z rąk wójta gminy Oświęcim i zastępcy odebrały akt mianowania. Jest to dokument potwierdzający zdany egzamin na nauczyciela mianowanego, który jest ważnym elementem ścieżki awansu zawodowego.
- Szanowne panie, zawód nauczyciela jest ważną misją. Wiem o czym mówię, bo przez wiele lat wypełniałam tę misję, podobnie jak robicie to wy. Wójt mówił o finansach – to jest ważne, natomiast ja, gdy sięgam pamięcią do czasu mojej pracy, to nie pamiętam o finansach, ale pamiętam o każdym dniu w szkole, o każdej relacji z uczniami, o tym byciu wzorem dla nich, bo nie ukrywajmy, żeby zbudować prestiż zawodu pieniądze są potrzebne, ale tak naprawdę potrzebna jest osobowość. Tutaj patrząc na panie, widzę, że mamy tutaj takie osobowości, z wielkim potencjałem. Chciałabym bardzo, aby w gminie Oświęcim właśnie nauczyciele czuli moc swojego zawodu, tę moc oddziaływania na przyszłe pokolenia, tę moc dzielenia się swoimi najlepszymi cechami, umiejętnościami i talentami. Tę moc odkrywania talentów w każdym dziecku. Pamiętajcie, mówię z perspektywy emerytury nauczycielskiej. W każdym dziecku drzemie talent. Te dzieci czasami powodują, że przykrywają przed nami swoim zachowaniem ten talent, ale bądźmy ponad to. Wobec tego odkrywajmy talenty w naszych dzieciach. [] Życzę wam wspaniałej pracy, współpracy z koleżankami, kolegami w szkle, docenienia przez dyrektorów waszej pracy, ale również współpracy z nimi, ponieważ są oni bardzo oddani szkołom, są to wieloletni dyrektorzy i mają wielkie doświadczenie – zauważyła zastępca wójta Halina Musiał .
Po zakończonej uroczystości dyrektor ZS-P w Brzezince oprowadziła wszystkich obecnych po szkole, która po kosztownej inwestycji związanej z dobudową dwóch szydeł do istniejącego gmachu i budową boisk wielofunkcyjnych, zmieniła swe oblicze nie do poznania. Był także czas na zwiedzanie nowoczesnego i przyjaznego dla dzieci przedszkola, które zostało od podstaw wybudowane i oddane do użytku w ubiegłym roku. W tym przypadku po obiekcie oprowadziła gości wicedyrektor ZS-P w Brzezince Jolanta Jędras.
Nauczycielki, które złożyły ślubowanie i otrzymały akt mianowania: Monika Łaniak – nauczycielka Przedszkola Samorządowego w Porębie Wielkiej, Klaudia Cieślik oraz Urszula Sanak–Klinowska - nauczycielki Przedszkola Samorządowego we Włosienicy, Anna Nagi – nauczycielka Przedszkola Samorządowego im. Treflika w Zaborzu, Katarzyna Nagi oraz Katarzyna Obstarczyk – nauczycielki Szkoły Podstawowej im. Spadochroniarzy Wojska Polskiego w Babicach, Katarzyna Marcińska oraz Karolina Burdyl – nauczycielki Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Grojcu, Sylwia Foks-Bryzek, Karolina Kolasa-Rusek, Małgorzata Urban oraz Ewelina Piotrowska – nauczycielki Szkoły Podstawowej im. Artura Grottgera w Porębie Wielkiej, Wioletta Szlachcic–Sporysz - nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzezince, Joanna Honik - nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Józefa Suskiego we Włosienicy, Justyna Adamus, Izabela Harańczyk, Magdalena Socha oraz Karolina Wisła - nauczycielki Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Zaborzu, Anna Gawełek – nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Harmężach, Maria Bojarska – nauczycielka Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku.
Gratujemy wszystkim Nauczycielkom awansu zawodowego!