Zakupiliśmy kamerę termowizyjną wraz z oprogramowaniem, która umożliwia ocenę jakości izolacji cieplnej budynków, lokalizacji mostków cieplnych oraz umożliwia wizualizację rozkładu temperatury na powierzchni obiektów.
Zastosowanie kamery
Badanie kamerą termowizyjną pozwala na wykrycie wielu potencjalnych problemów budowlanych, które mogą być niewidoczne gołym okiem. Dzięki badaniu kamerą termowizyjną możliwe jest szybkie wykrycie miejsc niekontrolowanej ucieczki ciepła, co jest kluczowe w optymalizacji kosztów ogrzewania. Stanowi to rozwiązanie dla potencjalnych problemów budowlanych, takich jak wady izolacji czy uszkodzenia konstrukcyjne.
Sprzęt będzie stosowany do identyfikacji konieczności prowadzenia działań termomodernizacyjnych i edukacji w zakresie podnoszenia świadomości potrzeby przeprowadzenia termomodernizacji domów.
Mobilny terminal
Zakupiliśmy również mobilny terminal wraz z oprogramowaniem do prowadzenia m.in. inwentaryzacji źródeł ogrzewania w terenie. Urządzenie zapewnia możliwość wydrukowania raportu i pozostawienia go mieszkańcowi podczas wizyty w terenie, komunikuje się z bazą Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, posiada wbudowany aparat fotograficzny, umożliwia bezprzewodową transmisję danych.
Dofinansowanie
Zakup zrealizowano w ramach projektu „Ekodoradca. Wdrożenie Programu ochrony powietrza w gminie Oświęcim” nr FEMP.02.05-IZ.00-0083/23 w ramach Programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”, Priorytet 2 Fundusze europejskie dla środowiska, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, Typ projektu B. Funkcjonowanie ekodoradców w gminach.