Młodzież ma głos

Oryginalny prezent na Dzień Dziecka sprawili młodym mieszkańcom Radni Gminy Oświęcim podejmując uchwałę intencyjną o powołaniu Młodzieżowej Rady Gminy...

 

 

Oryginalny prezent na Dzień Dziecka sprawili młodym mieszkańcom Radni Gminy Oświęcim podejmując uchwałę intencyjną o powołaniu Młodzieżowej Rady Gminy.

Zanim to nastąpiło, delegacja uczniów z gminnych placówek oświatowych wysłuchała w sali sesyjnej życzeń od władz gminy Oświęcim. Następnie młodzi ludzie zostali obdarowani przez wójt Małgorzatę Grzywę i przewodniczącego Rady Gminy Piotra Śreniawskiego drobnymi upominkami.

Dzień Dziecka to jeden z najpiękniejszych dni w roku, kojarzący się nam dorosłym z radością, szczerością i twórczą energią, którą Wy młodzi potraficie nas zarażać– powiedział przewodniczący Rady Gminy Oświęcim Piotr Śreniawski. – Dziś od rodziców, dziadków, najbliższych otrzymujecie życzenia spełnienia marzeń, realizacji zamierzeń, sukcesów w szkole, przyjaciół – takich na całe życie, udanych wakacji. Pragniemy się do nich przyłączyć dodając od siebie – wiary we własne siły, odwagi w wygłaszaniu poglądów, wiedzy pozwalającej pokonywać wszelkie trudności. Nade wszystko jednak zaufania, tolerancji i miłości, którą nie tylko będziecie obdarzani, ale będziecie potrafili obdarzyć innych.

Janusz Korczak, wielki przyjaciel dzieci powiedział: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Dziś, w dniu Waszego święta życzę takiego właśnie uśmiechu.

Do życzeń dołączyła się Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa. Życzyła młodym ludziom uśmiechu na co dzień i spełnienia wszelkich marzeń.

Młodzież za życzenia podziękowała, po czym z uwagą słuchała czym zajmują się radni i jak w praktyce funkcjonuje samorząd lokalny. Następnie zarzuciła rządzących gradem pytań: „Jak często można zmieniać statut gminy?”, „Czego radni oczekują od Młodzieżowej Rady Gminy?”, „Czy w Grojcu powstanie nowoczesny kort?”, „Czy byłaby możliwość rozbudowy ścieżek rowerowych w gminie?”, „Czy ktoś, kto ukończył 18 lat, a nie wykazuje dochodów, może brać odpowiedzialność za ćwiczących na gminnych obiektach?”, „Czy w Porębie powstaną chodniki, zamiast utwardzonych poboczy?”, „Jaką część wydatków gminy stanowią wydatki na oświatę?”. Młodzi ludzie pytali też o zajęcia dodatkowe w szkołach, nowości książkowe, budowę nowoczesnych placów zabaw w poszczególnych sołectwach. Dorośli nie mieli łatwego zadania odpowiadając na powyższe pytania, często tłumacząc się brakiem funduszy na realizację zadań.

O wiele łatwiej przyszło dorosłym radnym podjęcie uchwały intencyjnej o utworzeniu Młodzieżowej Rady Gminy. W tej sprawie nie było wątpliwości, a decyzja zapadła jednogłośnie. Uczniowie podziękowali radnym za ten gest.

Młodzieżowa Rada Gminy to organ samorządu terytorialnego o charakterze konsultacyjnym. Młodzieżowe rady tworzone są przez młodych ludzi, którzy zostali wybrani przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach organizowanych najczęściej w szkołach. Reprezentują młodzież na danym terenie, mają na celu uwrażliwianie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażanie opinii o działaniach organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży. Młodzieżowi radni mogą wpływać na swoją gminę podejmując konkretne działania w odpowiedzi na konkretne potrzeby.

Rada gminy, powołując młodzieżową radę, nadaje jej statut, który określa szczegółowe kompetencje i zasady działania oraz tryb wyboru radnych. Młodzieżowe rady mogą otrzymać formalne uprawnienie opiniowania uchwał rad gmin dotyczących młodzieży, a także inne kompetencje zbliżone do kompetencji komisji rad gmin.





(lor)

Tagi

GALERIA