W remizie we Włosienicy w sobotę 18 czerwca odbył się X Zjazd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Oświęcimiu...
W remizie we Włosienicy w sobotę 18 czerwca odbył się X Zjazd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Oświęcimiu. Podsumowano 5-letnią kadencję, dyskutowano o problemach i planach ZOSP, wybrano nowe władze oddziału.
Oddział Miejsko-Gminny ZOSP RP w Oświęcimiu działa na terenie trzech gmin – gminy Oświęcim, gminy Polanka Wielka i miasta Oświęcim. Grupuje 11 terenowych OSP, skupiających łącznie 1025 osób.
W czasie trwania ostatniej kadencji w składzie Zarządu nastąpiły dwie zmiany. W grudniu ub. roku w związku ze złożeniem rezygnacji przez druha Andrzeja Bibrzyckiego funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP powierzono druhnie Małgorzacie Grzywie, Wójtowi Gminy Oświęcim.
– Wnioski jakie zebraliśmy w toku kampanii sprawozdawczo-wyborczej pozwalają sądzić, że większość jednostek dość dobrze radziła sobie mimo trudnych warunków funkcjonowania w nowych realiach społeczno-gospodarczych – zaakcentowała druhna Małgorzata Grzywa, przyznając że trudności z jakimi borykają się okoliczne zakłady pracy i władze samorządowe odbijają się niekorzystnie na jednostkach OSP.
– Ubożenie społeczeństwa i duże bezrobocie dotkliwie dają się odczuć również w naszej działalności statutowej Szczególnie w tych OSP, które nie mają możliwości prowadzenia działalności gospodarczej i liczą przede wszystkim na ofiarność sponsorów i dotacje samorządów gminnych – dodała pani prezes.
Obecni na sali strażacy i zaproszeni goście zapoznali się ze sprawozdaniem Zarządu za okres ostatnich 5 lat. Zawierało one dane na temat prowadzonej przez Zarząd i poszczególne OSP działalności finansowo-gospodarczej, akcji ratowniczych prowadzonych przez strażaków, działalności kulturalnej, rywalizacji sportowej, akcji zabezpieczających imprezy masowe. Dla uzmysłowienia sobie skali zaangażowania strażaków warto choćby nadmienić, że w ciągu ostatnich 5 lata zastępy OSP skupione w Oddziale Miejsko-Gminnym uczestniczyły 1439 razy w działaniach ratowniczych, w tym 474 razy w gaszeniu pożarów, 937 razy usuwając miejscowe zagrożenia, 28 razy wyjeżdżano do alarmów, które okazały się fałszywe. Łącznie w wymienionych działaniach uczestniczyło blisko 9 tys. osób!
Podstawowe wyposażenie jednostek stanowi 18 samochodów pożarniczych różnych typów (w tym 1 ciężki, 7 średnich i 9 lekkich). W tej chwili, po dokonanych zmianach, średni wiek eksploatowanych pojazdów wynosi prawie 15 lat. Najstarszy – Magirus z OSP Oświęcim, liczy sobie 37 lat. Najmłodszy – Volvo GBAM z OSP Brzezinka – ma 4 lata.
Stan bazy lokalowej jednostek OSP na naszym terenie można uznać za dobry. Wszystkie posiadają swoje siedziby. W I kwartale 2009 r. zakończono budowę nowej strażnicy dla OSP w Harmężach. W pozostałych 10 strażnicach prowadzone są, w różnym zakresie, remonty i modernizacje, finansowane głównie przez samorządy gminne.
W trakcie zjazdu we Włosienicy uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali: dh Stanisław Bartuś (skarbnik OSP we Włosienicy), dh Mieczysław Gruszczyński (wiceprezes OSP w Porębie Wielkiej), dh Stanisław Klekot (prezes OSP Harmęże), dh Piotr Patrzyk (b. naczelnik OSP we Włosienicy), dh Marian Pawełczyk (gospodarz OSP w Porębie Wielkiej).
Uchwałą Prezydium ZOP ZOSP RP w Oświęcimiu odznaką „Strażak Wzorowy” wyróżniony został dh Dawid Cichoń – sekretarz Komisji Rewizyjnej OSP w Brzezince.
Okolicznościową statuetką została wyróżniona była sołtys Brzezinki, a obecnie radna z tej miejscowości Agata Dybczak. Odebrała ją z rąk wójt Małgorzaty Grzywy.
Poniżej prezentujemy nowy skład Zarządu Miejsko - Gminnego Oddziału ZOSP RP wybranego podczas X Zjazdu we Włosienicy w dniu 18 czerwca 2011 r.
Małgorzata Grzywa – prezes Zarządu (wybrana ponownie),
Adam Gawlik - wiceprezes (wybrany ponownie),
Krzysztof Szudarski – wiceprezes (poprzednio skarbnik),
Edmund Kalfas – komendant Miejsko-Gminnego Związku OSP RP (wybrany ponownie),
Bronisław Jania – sekretarz (wybrany ponownie), Jarosław Krząkała – skarbnik (wybrany po raz pierwszy),
Anna Osowska - członek Prezydium (wybrana po raz pierwszy),
Wojciech Chrzan – członek (wybrany ponownie),
Mariusz Niedziela – członek (wybrany ponownie),
Wiesław Urbańczyk – członek (wybrany ponownie),
Tomasz Tyran – członek (wybrany ponownie),
Tomasz Bulik – członek (wybrany ponownie),
Piotr Najduch – członek (wybrany po raz pierwszy),
Tomasz Mydlarz – członek (wybrany po raz pierwszy),
Michał Pawełczyk – członek (wybrany po raz pierwszy),
Rafał Wasilewski – członek (wybrany po raz pierwszy),
Ignacy Nikliborc – członek (poprzednio w Zarządzie do roku 2006),
Mariusz Figura - członek (wybrany po raz pierwszy).