W niezwykle uroczystej oprawie 51 par żyjących na terenie gminy Oświęcim świętowało w minioną sobotę w hotelu „Galicja” jubileusz 50- i 60-lecia pożycia małżeńskiego. W tym wyjątkowym wydarzeniu małżonkom towarzyszyli znamienici goście ...
W niezwykle uroczystej oprawie 51 par żyjących na terenie gminy Oświęcim świętowało w minioną sobotę w hotelu „Galicja” jubileusz 50- i 60-lecia pożycia małżeńskiego. W tym wyjątkowym wydarzeniu małżonkom towarzyszyli znamienici goście na czele z Wójtem Gminy Oświęcim Małgorzatą Grzywą i Przewodniczącym Rady Gminy Oświęcim Piotrem Śreniawskim.
Świętowanie rozpoczęło się uroczystą mszą św. w sanktuarium pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu, odprawioną przez proboszcza miejscowej parafii, ks. Marka Dąbka. W trakcie mszy małżonkowie odnowili swoje ślubne przyrzeczenia.
Druga część uroczystości odbyła się w eleganckich progach hotelu „Galicja” w Oświęcimiu. Tradycyjnego obrzędu rozpalenia świec, symbolu domowego ogniska, dokonali Państwo Zofia i Albin Lasatowicz z Zaborza. Uczynili to w towarzystwie pani Wójt.
– Diamentowe i Złote Gody to jubileusz, obchodzony w naszej polskie tradycji szczególnie uroczyście – podkreśliła Irena Paszko, Kierownik Urząd Stanu Cywilnego w Oświęcimiu. – Jubileusz, za sprawą którego patrzymy na Was z podziwem i chylimy przed Wami z szacunkiem i pokorą głowy. Państwa obecność tu dowodzi, że dochowaliście, wbrew wszelkim przeciwnościom, przysięgi małżeńskiej, bo przecież miłość jest dawaniem, nie braniem, budowaniem, nie niszczeniem, zaufaniem, nigdy zwodzeniem, cierpliwym znoszeniem i wiernym dzieleniem każdego sukcesu i każdego smutku.
– Miło mi Państwa powitać na uroczystych obchodach jubileuszy pożycia małżeńskiego. Cieszę się bardzo, że zechcieliście Państwo spędzić wspólnie z nami dzisiejszy wieczór, by spojrzeć razem na minione lata i podzielić się refleksjami – powiedziała na wstępie Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa.
Po czym dodała:
– Szanowni Jubilaci! Minęło 50, lub też 60 lat od chwili kiedy połączyliście swój los. Kiedy złączeni uczuciem i wzajemną ufnością powiedzieliście sobie słowo „tak” i włożyliście obrączki. Mimo różnych przeciwności losu przyrzeczenia danego sobie dotrzymaliście. Możliwe to było tylko dlatego, że darzycie się wzajemnym uczuciem i poszanowaniem. Z Waszego życia wynika niejedna nauka dla tych, którzy wybrali lub wybiorą wspólnotę małżeńską. Przychodziły na świat w Waszych małżeństwach dzieci. Usilnie zabiegaliście, nie tylko o ich fizyczny, ale głównie o ich duchowy rozwój. Uczyliście je otaczającego świata i pierwszych słów. Przywiązania do ludzi i zaufania do nich. Gdy dzieci dorastały razem pokazywaliście im słowem i własnym przykładem jak żyć, by być człowiekiem godnym naśladowania. Spotykacie się, Drodzy Jubilaci na uroczystościach rodzinnych i przy zwykłych okazjach. Wymieniacie nawzajem poglądy, gotowi jesteście na pewno spieszyć sobie z moralnym poparciem i pomocą.
Jesteście przykładem dobrych rodzin. Oglądacie się dziś na pewno na punkt wyjścia zegara, który wybił dla Was 50 lub nawet 60 lat wspólnego życia małżeńskiego. Zegara, którego wskazówek zamknąć się nie da. Dziś z pewnością martwicie się o dzieci, o wnuki, jak ułożą sobie własne życie w tej naszej trudnej rzeczywistości. Czy dopisze Wam zdrowie, by móc cieszyć się tym, jak rozwijają się następne pokolenia.
Możecie również z dumą stwierdzić, że dobrze wywiązywaliście się ze swoich obowiązków wobec siebie, dochowując sobie przez tyle lat wierności małżeńskiej. Z tej tak miłej okazji, jubileuszu Waszego pożycia małżeńskiego składam Wam, Drodzy Jubilaci gratulacje za chlubne przeżycie tak pięknej, wspólnej drogi życia. Za Waszą ofiarną miłość, przykład życia, cierpienia, łzy radości, noce nieprzespane, słowa otuchy, za każdy siwy włosy na Waszej skroni. Moje skromne słowa nie byłyby pełne, gdybym w tak ważnym dniu nie złożyła Państwu życzeń na przyszłość. Życzę Wam, Drodzy Państwo długich i pogodnych lat życia. Życzę wszystkiego najlepszego w następnych latach! – tymi słowami Małgorzata Grzywa zakończyła swoje wystąpienie.
Z rąk pani Wójt, która w tym momencie reprezentowała Prezydenta RP, Dostojni Jubilaci obchodzący Złote Gody otrzymali medale za długoletnie pożycie i stosowne legitymacje. Wszyscy Jubilaci zostali obdarowani kwiatami i nagrodami ufundowanymi przez gminę Oświęcim. Do życzeń pani Wójt dołączyli się Irena Paszko, Kierownik USC w Oświęcimiu i Piotr Śreniawski, Przewodniczący Rady Gminy Oświęcim.
Maria i Stanisław Baranek z Babic przeżyli ze sobą 50 lat. Dochowali się czworga synów i grona wnucząt. Życie nie szczędziło im trudnych chwil, jednak to te szczęśliwe momenty rekompensowały trudy wspólnej egzystencji.
– Jaka jest recepta na tak długoletnie pożycie? – zapytałem Jubilatów.
– Nie myśleć o głupotach, a uczciwie pracować – odparł pan Stanisław, który w swoim długim życiu pracował na kopalni w Brzeszczach, parał się murarką i znajdował jeszcze czas na pracę w gospodarstwie.
Przez te lata żona zajmowała się domem i wychowywaniem synów.
– Różnie bywało, raz dobrze, innym razem gorzej, ale razem udało nam się przeżyć już pół wieku. Zawsze trzeba żyć nadzieją, że będzie dobrze – podkreśla pani Maria.
Uroczystość w hotelu „Galicja” z wdziękiem i humorem poprowadziła Magdalena Ryszka z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim z/s w Brzezince.
Diamentowe Gody (jubileusz 60-lecia pożycia małżeńskiego) świętowali:
Helena i Józef Byrscy z Rajska,
Janina i Józef Gębala z Łaz,
Irena i Piotr Janus z Poręby Wielkiej,
Kazimiera i Alfred Kuzdro z Rajska,
Maria i Józef Mrzygłód z Rajska,
Maria i Sylwester Nagi z Brzezinki,
Anna i Stanisław Piętka z Zaborza,
Józefa i Franciszek Rudek z Grojca,
Irena i Eugeniusz Rządkowscy z Zaborza,
Władysława i Ryszard Wiśniewscy z Babic.
Złote Gody, czyli jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego świętowali
(przy czym nie wszyscy doczekali uroczystości):
Chowaniec Józefa i Władysław z Rajska,
Domżał Elżbieta i Stanisław z Grojca,
Grabowscy Janina i Józef z Zaborza,
Halscy Irena i Stanisław z Rajska,
Lasatowicz Zofia i Albin z Zaborza,
Słomka Marianna z Włosienicy,
Waliczek Stefania i Jan z Harmęż,
Wolny Zofia i Jerzy z Babic,
Baranek Maria i Stanisław z Babic,
Barcińscy Marianna i Tomasz z Zaborza,
Batko Władysław z Dworów II,
Biziorek Renata i Jotyjan z Rajska,
Bulińscy Władysława i Stanisław z Brzezinki,
Chowaniec Janina i Stanisław z Grojca,
Dulnik Wiesława i Krzysztof z Zaborza,
Garwaccy Krystyna i Władysław z Poręby Wielkiej,
Goc Zofia i Władysław z Grojca,
Hałatek Zofia i Kazimierz z Poręby Wielkiej,
Kapturkiewicz Bogumiła i Stanisław z Zaborza,
Kołodziej Stefania i Alojzy z Dworów II,
Krzemień Maria i Marian z Brzezinki,
Majkut Helena i Andrzej z Zaborza,
Maliccy Franciszka i Mieczysław z Babic,
Matysiak Maria i Oswald z Grojca,
Miłkoś Marianna z Grojca,
Mydlarz Stanisława i Józef z Zaborza,
Piwowarscy Irena i Henryk z Babic,
Rembiesa Scholastyka z Brzezinki,
Rusin Genowefa z Broszkowic,
Sawiccy Stanisława i Zenon z Brzezinki,
Skórka Maria i Tadeusz z Brzezinki,
Sobanik Łucja i Stanisław z Zaborza,
Stachura Maria i Józef z Włosienicy,
Szlachcic Irena i Władysław z Babic,
Szolc Stanisława i Józef z Grojca,
Szymonek Stanisława i Ludwik z Włosienicy,
Wajdzik Zofia i Stanisław z Grojca,
Wojtaszczyk Stanisława i Józef z Włosienicy,
Wójcik Jadwiga z Babic,
Załuczkowscy Krystyna i Czesław z Grojca,
Żyła Bronisława i Stanisław z Zaborza.