Kolejna odsłona akcji "Weź paragon"

Rusza ogólnopolska akcja Ministerstwa Finansów „Weź paragon". Od 14 stycznia do 24 lutego 2013 r. kontrolerzy skarbowi będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych w miejscowościach turystycznych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji. Wsparcia akcji udzielił Andrzej Mleczko ...

 

Rusza ogólnopolska akcja Ministerstwa Finansów „Weź paragon". Od 14 stycznia do 24 lutego 2013 r. kontrolerzy skarbowi będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych w miejscowościach turystycznych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji. Wsparcia akcji udzielił Andrzej Mleczko.

 

Jednym z celów akcji jest informowanie podatników o korzyściach płynących z posiadania paragonu. Wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale również dla wszystkich podatników. Otrzymanie paragonu to prawo konsumenta i podatnika. Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy. Ponadto sprzedawcy, którzy uczciwie rejestrują sprzedaż na kasach fiskalnych, przestrzegają zasad uczciwej konkurencji.

 

Dlaczego zatem konsumenci powinni brać paragon?

 

Biorąc paragon:

1. ułatwiamy sobie złożenie reklamacji,

2. mamy możliwość porównania cen,

3. wspieramy uczciwą konkurencję,

4. mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani,

5. zmniejszamy szarą strefę,

6. dokładamy starań, żeby zapłacony przez nas w cenie podatek trafił do budżetu państwa,

 

- Zmierzamy do takiego stanu, w którym przedsiębiorcy nie będą uchylali się od obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej, a otrzymanie paragonu za zakupiony towar będzie powszechne. Znaczącą rolę do odegrania w tym procesie mają klienci, do których kierujemy materiały informacyjne. Zależy nam na wzmocnieniu świadomości społecznej i wiedzy o tym, że paragon to z jednej strony dowód potrzebny przy reklamacji, a z drugiej potwierdzenie uczciwego rozliczania się z naszym wspólnym budżetem. Paragon jest także dowodem na tworzenie uczciwej konkurencji. To jeden z wielu sposobów na wsparcie uczciwych przedsiębiorców, którzy sami nie poradzą sobie w walce z szarą strefą - mówi wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Andrzej Parafianowicz.

 

Tegoroczną akcję „Weź paragon" kolejny raz z rzędu będzie promował rysunek Andrzeja Mleczki, jednego z najpopularniejszych polskich rysowników. W sposób charakterystyczny dla artysty – lekki i satyryczny – ma informować klientów i sprzedających o potrzebie brania i wydawania paragonu.

 

Wcześniejsze edycje zyskały liczne poparcie urzędów i organizacji, w tym m.in. Business Centre Club, Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wojewódzkich inspektorów handlowych, władz samorządów wojewódzkich i terytorialnych oraz cechów rzemiosł różnych.

 

 

 

 

Tagi