Polak – to brzmi dumnie


Gminne obchody z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i znacznie młodszego, bo liczącego zaledwie 10 lat Dnia Flagi Państwowej zorganizowano 30 kwietnia w hali Gminnego Gimnazjum nr 1 w Rajsku. – Obchodzimy dziś rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa – przypomniała zebranym wójt Małgorzata Grzywa.

 

Licznie przybyłych gości powitała Jadwiga Szczerbowska, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim. Na porannej uroczystości pojawili się m.in: wójt Małgorzata Grzywa, przewodniczący rady gminy Piotr Śreniawski, radni Agata Dybczak, Bernardyna Bryzek, Adam Wiecheć i Krzysztof Szudarski, sołtysi - na czele z prezesem powiatowego koła Władysławem Zalińskim oraz gospodarzami Brzezinki Andrzejem Ryszką, Pław Krzysztofem Harmatą i Rajska Maciejem Majerskim, miejscowi strażacy i panie z koła gospodyń wiejskich, nauczyciele i młodzież z gminnych placówek oświatowych.

 

Dzisiejsza uroczystość ma dla nas wszystkich ogromne znaczenie. To właśnie dziś obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa – przypomniała zebranym wójt Małgorzata Grzywa. – Aktu prawnego stworzonego w duchu Oświecenia, zaprojektowanego w celu zlikwidowania wad ówczesnego systemu politycznego. Stworzonego wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania oraz pokoju. Wartości stanowiących fundament rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce – podkreśliła gospodyni gminy.

 

Małgorzata Grzywa powiedziała, iż święto Konstytucji 3 Maja, testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów jest jednym z najważniejszych świąt państwowych.

 

Pamięć o tym chwalebnym czynie jest powodem do dumy dla nas Polaków, jest świadectwem naszego patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Świadectwem potwierdzającym, że my, Polacy, potrafimy rozsądnie pokierować swoimi losami nawet w najtrudniejszych warunkach i zawirowaniach historycznych. Niech ta lekcja historii zawsze będzie dla nas wzorem do naśladowania, pamiętajmy jak dużo musieliśmy przejść, aby móc teraz żyć w wolnej Polsce – zaapelowała do zebranych pani wójt.

 

Podczas uroczystości w murach rajskiej placówki, nie zapomniano także o innym, znacznie młodszym święcie - Dniu Flagi Państwowej.

Symbolu, o który zawsze powinniśmy dbać i traktować z szacunkiem, bo to właśnie on uświadamia nam, że żyjemy w wolnym niepodległym kraju – podkreśliła Małgorzata Grzywa, życząc na koniec wszystkim zebranym, aby uczestnictwo w tegorocznych obchodach obu świąt budowało w nas wszystkich poczucie tożsamości narodowej oraz napawało dumą z bycia Polakami.

 

Po tym wystąpieniu dzieci z miejscowej szkoły podstawowej wraz ze starszymi kolegami i koleżankami z tutejszego gimnazjum zaprezentowali ciekawy program artystyczny, nawiązujący do burzliwych czasów w jakich przyszło uchwalić pierwszą w Europie ustawę zasadniczą. Nie zabrakło także akcentów współczesnych, wszak właśnie świętujemy 10. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Program przygotowali nauczyciele Małgorzata Rolewska i Robert Rydzoń.

 

Po zakończeniu tej części uroczystości, uczestnicy przeszli pod Pomnik w Rajsku, by w tym symbolicznym miejscu oddać hołd wszystkim Polakom, którzy przelali krew za wolność Ojczyzny.

 

Tekst i zdjęcia Rafał Lorek

 

 

Tagi

GALERIA