Kulminacją gminnych uroczystości związanych z kanonizacją Jana Pawła II był koncert dziękczynny „Gmina Oświęcim swojemu Świętemu”. Zorganizowano go w Domu Ludowym w Grojcu, w niedzielne popołudnie 11 maja. – Jan Paweł II jest pierwszym Honorowym Obywatelem Gminy Oświęcim. Tytuł ten został mu nadany w 2006 roku przez ówczesną Radę Gminy Oświęcim ...
Kulminacją gminnych uroczystości związanych z kanonizacją Jana Pawła II był koncert dziękczynny „Gmina Oświęcim swojemu Świętemu”. Zorganizowano go w Domu Ludowym w Grojcu, w niedzielne popołudnie 11 maja. – Jan Paweł II jest pierwszym Honorowym Obywatelem Gminy Oświęcim. Tytuł ten został mu nadany w 2006 roku przez ówczesną Radę Gminy Oświęcim – przypomniała zebranym Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa otwierając koncert.
Pierwotnie koncert miał się odbyć w grojeckim parku, jednak z uwagi na niesprzyjająca aurą imprezę przeniesiono do pobliskiego Domu Ludowego. To muzyczne wydarzenie poprzedziła msza święta dziękczynna odprawiona w miejscowym kościele przez ks. proboszcza Józefa Zborka i wikariusza Tomasza Juraszka. W homilii ks. Tomasz nawiązał do posługi Świętego Jana Pawła II, który swoją postawą służył przykładem jak żyć w zgodzie z Prawdą.
– Karol Wojtyła - papież, a dziś - Święty Jan Paweł II to dla nas Polaków szczególny człowiek - Papież Polak. Polak, z którego chyba najbardziej wszyscy jesteśmy dumni. Ogromny autorytet dla ludzi w każdym wieku – powiedziała Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa otwierając koncert w Grojcu dedykowany jednemu z największych Polaków w dziejach
Sterniczka naszej gminy przypomniała, iż kanonizacja Jana Pawła II odbyła się w dniu szczególnym, w niedzielę Miłosierdzia Bożego, przypadającą 27 kwietnia.
– To właśnie Papież z Polski ustanowił tę Niedzielę. Wielu z nas było w Rzymie w tym szczególnym dla Polski dniu, wielu oddawało cześć i radośnie obchodziło tą chwile w kraju – dodała pani wójt, zauważając, iż droga Jana Pawła II do świętości została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła.
– Jan Paweł II zjednał sobie rzesze ludzi, którzy doskonale rozumieli jego słowa, gotowi byli i są nadal postępować zgodnie ze wskazówkami swojego Papieża. (...) Możemy się czuć wybrani, ponieważ Papież odwiedził naszą gminę osobiście – przybywając na ziemię oświęcimską – do KL Auschwitz-Birkenau. W byłym KL Birkenau w Brzezince, w 1979 roku, Jan Paweł II odprawił mszę św. dla ponad miliona wiernych. W homilii wypowiedział m.in. słynne słowa: „Przybywam tu dzisiaj jako pielgrzym. Wiadomo, że nieraz tutaj bywałem... bardzo wiele razy! Wiele razy schodziłem do celi śmierci Maksymiliana Kolbe, wiele razy klękałem pod murem zagłady i przechodziłem wśród rozwalonych krematoriów Brzezinki. Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież” – przytoczyła Małgorzata Grzywa.
Pani wójt przypomniała, iż podczas swego pontyfikatu Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła św. Maksymiliana w Oświęcimiu, a w Brzezince, u wejścia do kościoła Matki Bożej Królowej Polski – budynku, w którym naziści planowali zbudować nową komendanturę obozu – znajduje się tablica, upamiętniająca papieską modlitwę w dawnym obozie zagłady Birkenau.
5 lipca pani wójt z towarzystwie kilku osób zasadziła na gminnej ziemi w Brzezince Dąb Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II.
– Za parę lat będzie on żywym pomnikiem naszej pamięci o Nim – podkreśliła na koniec Małgorzata Grzywa, zaznaczając, iż Jan Paweł II był papieżem przez 26,5 roku (9666 dni)..., ale w naszych sercach pozostanie na zawsze.
I wreszcie nadszedł czas, by na scenę wkroczyli artyści. Dwugodzinny program wypełniły występy dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku, zespołów folklorystycznych „Porębianie” i „Grojczanie” oraz grupy muzycznej KRA-ZA-Song złożonej z nauczycieli uczących w gminnych placówek oświatowych. Z kolei młodzież z Gimnazjum Gminnego nr 2 w Zaborzu zaprezentowała spektakl nawiązujący do działalności polskiego świętego.
Zgromadzeni wysłuchali archiwalnych słów polskiego papieża oraz pieśni i piosenek o nowym świętym. Na zakończenie publiczność zgotowała wszystkim artystom owację na stojąco.
Organizatorem koncertu był Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim, a imprezę poprowadziła Barbara Gasidło, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Grojcu.