Walczyli o wolność w imię miłości do Ojczyzny

Dzisiaj, 4 września, w 75. rocznicę Boju pod Rajskiem stoimy tutaj wypełnieni wdzięcznością i nadzieją. I z tego miejsca, spod pomnika uskrzydlonej Nike płynie przesłanie września sprzed 75 lat ...


– Dzisiaj, 4 września, w 75. rocznicę Boju pod Rajskiem stoimy tutaj wypełnieni wdzięcznością i nadzieją. I z tego miejsca, spod pomnika uskrzydlonej Nike płynie przesłanie września sprzed 75 lat – powiedziała Jadwiga Szczerbowska, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim witając delegacje kombatantów, dzieci i młodzieży szkolnej, samorządowców, lokalnych organizacji społecznych, jednostek organizacyjnych, klasy wojskowej z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Oświęcimiu, Grupy Rekonstrukcji Historycznej Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”.

 

Bój pod Rajskiem był jedną z bitew granicznych wojny obronnej Polski w 1939 roku. 4 września w walce z hitlerowskim najeźdźcą zginęło 83 żołnierzy z Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”, 46. tarnowskiego pułku piechoty, 12. wadowickiego pułku piechoty, 20. krakowskiego pułku piechoty i 6. pułku artylerii lekkiej.

 

Uczestnicy uroczystości rocznicowych wzięli udział w porannej mszy św. w miejscowym kościele. W homilii ks. proboszcz Stanisław Koziana wspomniał o bohaterstwie polskich obrońców, którzy oddali życie w nierównej walce z nacierającym niemieckim agresorem. Odniósł się też do obecnej rosyjskiej agresji na wschodnich krańcach Ukrainy, która może zagrozić pokojowi na Starym Kontynencie.

 

Pod pomnikiem w Rajsku szczególnie ciepło powitano przedstawicieli rodzin uczestników pamiętnego boju na początku września 1939 r.

– To w tym miejscu ginęli ci, którzy walczyli o wolność w imię miłości do Ojczyzny. To tu polegli nasi rodacy, patrioci, żołnierze, mieszkańcy tej ziemi – powiedziała Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa. –  Pamiętając o wydarzeniach z września 1939 r. oddajemy hołd i szacunek wszystkim walczącym w Boju pod Rajskiem.

 

Pani wójt podkreśliła, iż w tym szczególnym dniu należy mieć w pamięci postać Zygmunta Kachlika, Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim, żołnierza który przez całe życie walczył o zachowanie pamięci tych tragicznych wydarzeń wrześniowych. Pan Zygmunt odszedł od nas cztery lata temu w wieku 92 lat. Spoczął na cmentarzu w rodzinnym Jaśle.

 

– Dziękuję wszystkim za udział w dzisiejszych obchodach, a w szczególności dziękuję wam, droga młodzieży za przypomnienie historii tego miejsca. Uczestnicząc w dzisiejszych uroczystościach dajemy świadectwo pamięci, dzięki której wydarzenia z tamtego okresu są wciąż żywe – dodała Małgorzata Grzywa.

 

Młodzież z Gimnazjum Gminnego nr 1 w Rajsku przygotowała program artystyczny pt. „Szlakiem kpt. Kachlika”, na który złożyło się przypomnienie historii bitwy wraz z odczytaniem listy poległych.

 

Następnie przybyłe na uroczystośc delegacje oddały hołd bohaterskim żołnierzom składając wiązanki kwiatów i zapalając lampiony.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości goście wzięli udział w pikniku kombatanckim na pobliskim boisku. Wspomniano m.in. o historii Batalionu Obrony Narodowej Oświęcim, częstowano żołnierską grochówką i słuchano żołnierskich piosenek sprzed 75 lat.


 

 

 

Tagi

GALERIA