Specjaliści z Centrum Doradztwa Energetycznego w Mikołowie przygotują Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Oświęcim. To strategiczny dokument z punktu widzenia mieszkańców naszej gminy. Ma się bowiem ...
Specjaliści z Centrum Doradztwa Energetycznego w Mikołowie przygotują Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Oświęcim. To strategiczny dokument z punktu widzenia mieszkańców naszej gminy. Ma się bowiem przyczynić do poprawy jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy, a także do zmniejszenia kosztów energii.
W skali makro Plan Gospodarki Niskoemisyjnej ma się przyczynić do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020, m.in. redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
W wymiarze lokalnym dokument ma wskazać na dostępne możliwości zrównoważonego rozwoju naszej gminy poprzez realizację inwestycji efektywnych energetycznie, a zarazem wysoce ekologicznych. Ujęte w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej zapisy obejmą obiekty oraz infrastrukturę publiczną, przedsiębiorstwa działające na terenie gminy, jak również samych jej mieszkańców.
– Przyjęcie tego dokumentu ułatwi pozyskiwanie dodatkowych, preferencyjnych środków finansowych w ramach perspektywy budżetowej 2014-2020. W niektórych obszarach finansowania posiadanie takiego planu jest warunkiem obligatoryjnym przy ubieganiu się o środki zewnętrzne – wyjaśnia Robert Kuta, kierownik Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Oświęcim.
Gmina Oświęcim otrzymała ze środków unijnych 85-procentowe dofinansowanie na przygotowanie wspomnianego planu. Po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego wybrana została firma specjalistyczna – Centrum Doradztwa Energetycznego w Mikołowie – która pomoże w opracowaniu dokumentu.
Eksperci tej spółki będą zbierać dane dotyczące zużycia energii cieplnej i elektrycznej w budynkach publicznych, przeprowadzać ankiety wśród przedsiębiorców oraz mieszkańców naszej gminy.
W Planie Gospodarki Niskoemisyjnej zostaną także ujęte możliwe źródła wsparcia zewnętrznego, przy pomocy których będzie można sfinansować inwestycje proekologiczne, takie jak np. termomodernizacja budynków czy produkcja energii ze źródeł odnawialnych.