Wielkie zwycięstwo grojczanina w Inwałdzie

Mateusz Mika, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej w Grojcu zwyciężył w drugiej edycji Interdyscyplinarnego Konkursu „Odkrywamy Średniowiecze”. Finałowa batalia, w której rywalizowali uczniowie z trzech województw, odbyła się ...


Mateusz Mika, uczeń V klasy Szkoły Podstawowej w Grojcu zwyciężył w drugiej edycji Interdyscyplinarnego Konkursu „Odkrywamy Średniowiecze”. Finałowa batalia, w której rywalizowali uczniowie z trzech województw, odbyła się 23 kwietnia. Imprezę zorganizowano w Średniowiecznej Warowni w Inwałdzie.

Konkurs przeprowadzono w trzech etapach. Na początku obecnego roku szkolnego uczniowie musieli wykonać pracę historyczno-plastyczną w formie albumu na temat życia na średniowiecznym zamku. Sarze Gancarczyk i Mateuszowi Mice, uczniom ze szkoły w Grojcu zajęło to 1,5 miesiąca. Ich wspólne dzieło zostało dobrze ocenione przez organizatorów konkursu i dla obojga stało się przepustką do kolejnego etapu, który przeprowadzono w kwietniu. W tej fazie konkursu wzięło udział 213 uczniów, w tym nasz duet z Grojca. Uczestnicy ze 115 szkół podstawowych z województw małopolskiego, śląskiego oraz podkarpackiego pisali test. Najlepszych dziesięciu zakwalifikowało się do ścisłego finału. W tym gronie znalazł się Mateusz Mika.  Finałowy etap zmagań przeprowadzono w formie teleturnieju  „1 z 10”.

Zwycięzcą konkursu i zdobywcą głównej nagrody został Mateusz Mika, uczeń Szkoły Podstawowej w Grojcu. Jak podkreślili organizatorzy, wyróżnił się on gruntowną wiedzą na temat średniowiecza, opanowaniem i kulturą osobistą.

– Jestem szczęśliwy, że udało mi się wygrać, pomimo dużej konkurencji. Bardzo długo przygotowywałem się do konkursu, ale było warto – mówi skromnie tuż po ogłoszeniu wyników Mateusz Mika.

Zdobywając pierwsze miejsce młody grojczanin wygrał dla swojej szkoły tablicę interaktywną, a dla swojej klasy wycieczkę do Parku Miniatur oraz Warowni w Inwałdzie. Sam został szczęśliwym posiadaczem laptopa.

Już przed dwoma laty Mateusz dał się poznać z jak najlepszej strony wygrywają trzynastą edycję gminnego konkursu „Jeden z dziesięciu”, organizowanego rokrocznie przez Szkołę Podstawową w Rajsku.

Nasz bohater jest niezwykle zajętym młodym człowiekiem. Od dwóch lat uczęszcza do szkoły muzycznej w Oświęcimiu, doskonaląc umiejętność gry na klarnecie. Ponadto jeździ do Kęt, gdzie z powodzeniem doskonali się w tańcu towarzyskim. – Na razie nie mam problemów z pogodzeniem moich pasji – zdradził nam Mateusz. Wśród jego licznych zainteresowań poczesne miejsce zajmuje przyroda i geografia.

Ze zwycięzcą konkursu w Inwałdzie i Joanną Sałek, nauczycielką języka polskiego i historii, która przygotowywała Sarę i Mateusza do konkursu spotkaliśmy się w murach grojeckiej podstawówki.

– Pytania na konkursie dotyczyły głównie wiedzy historycznej, w tym książki Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy” i ekranizacji tego dzieła. Pytania nie ograniczyły się jednak tylko do historii, były też wątki z języka polskiego i historii sztuki – powiedział nam Mateusz.

Joanna Sałek przyznaje, że jej podopieczni z zainteresowaniem zgłębiali kolejne strony dzieła Sienkiewicza, sumiennie przygotowując się do konkursu.
 – Było to dla mnie o tyle zaskoczenie, że przecież to lektura dla gimnazjalistów, i ten specyficzny, trudny język sienkiewiczowski. Ale obydwoje świetnie sobie z tym poradzili – promienieje wychowawczyni, zapewniając że zapał Sary i Mateusza znajdzie odzwierciedlenie na szkolnym świadectwie.

Koleżanki i koledzy z klasy ciepło powitali Mateusza po powrocie z Inwałdu. Podobnie jaki  rodzice, którym należą się słowa podziękowania za pomoc w zmotywowaniu i przygotowaniu zdolnej pociechy do konkursu.


Sukces Mateusza zauważyli i docenili także nasi gminni decydenci. Podczas Dnia Otwartego grojeckiej szkoły, który miał miejsce 28 kwietnia, z gratulacjami dla zwycięzcy konkursu pospieszył wójt Albert Bartosz. Oprócz miłych słów włodarz wręczył uzdolnionemu uczniowi cenny upominek, a mianowicie rolki i ochraniacze.


Organizatorami Interdyscyplinarnego Konkursu „Odkrywamy Średniowiecze” byli Szkoła Podstawowa nr 4 w Andrychowie oraz Warownia Inwałd. Patronat nad imprezą objęli Burmistrz Andrychowa oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.

– Organizacja tak dużego przedsięwzięcia wymagała ogromnego nakładu pracy, zwłaszcza, że dla wszystkich uczestników i ich opiekunów przygotowaliśmy szereg atrakcji dodatkowych – mówi Agnieszka Bylica, specjalista ds. marketingu Warowni Inwałd. – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wysokiego poziomu wiedzy, jaki reprezentowali wszyscy uczestnicy. Mamy poczucie satysfakcji i mamy nadzieję, że uczestnicy również.

Na zdjęciu: Mateusz Mika wraz ze swoją wychowawczynią Joanną Sałek pod tablicą poświęconą patronowi grojeckiej szkoły, Henrykowi Sienkiewiczowi.

GALERIA