Jedność w chwili zagrożenia

W Gimnazjum Gminnym nr 1 w Rajsku 30 kwietnia zorganizowano gminne obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz znacznie młodszego, ustanowionego przed 11 laty, Święta Flagi. Podczas uroczystej akademii minutą ciszy oddano hołd zmarłemu ...


W Gimnazjum Gminnym nr 1 w Rajsku 30 kwietnia zorganizowano gminne obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz znacznie młodszego, ustanowionego przed 11 laty, Święta Flagi. Podczas uroczystej akademii minutą ciszy oddano hołd zmarłemu 24 kwietnia br. prof. Władysławowi Bartoszewskiemu, Honorowemu Obywatelowi Gminy Oświęcim.

To była ostatnia próba ratowania I Rzeczpospolitej przed upadkiem. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, po amerykańskiej, ustawy zasadniczej nie powstrzymało przed najgorszym, dało jednak Polakom prawo wierzyć, że kiedyś Ojczyzna odrodzi się niczym feniks z popiołów. 

W murach rajskiego gimnazjum licznie przybyłych gości na czele z wójtem Albertem Bartoszem i przewodniczącym rady gminy Piotrem Śreniawskim powitała dyrektor OKSiR-u Jadwiga Szczerbowska. Na wstępie wspomniała o trudnej sytuacji politycznej I Rzeczpospolitej tuż przed uchwaleniem ustawy zasadniczej, co ostatecznie nastąpiło 3 maja 1791 r.


– Konstytucja 3 Maja pozostała w świadomości Polaków jako kolejny dowód na to, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Pamiętamy dziś o tym, składamy hołd i naszą wdzięczność tym, którzy 224 lata temu z takim bohaterstwem i poświęceniem, z nadzieją i zapałem walczyli o życie i kształt naszej Ojczyzny, również dla nas – powiedziała Jadwiga Szczerbowska.

O znaczeniu konstytucji trzeciomajowej dla ówczesnych mieszkańców Rzeczpospolitej, jak również dla kolejnych pokoleń Polaków, którym przyszło żyć i pracować pod zaborami mówił wójt Albert Bartosz. Swoje słowa skierował przede wszystkim do uczniów, prosił ich, by czuli autentyczną dumę z bycia Polakami.

O zmarłym 24 kwietnia br. prof. Władysławie Bartoszewskim wspomniała Barbara Gasidło, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Grojcu. – Był to niezwykły, pełen nieliczonych talentów człowiek, rzecznik pojednania z Niemcami i dialogu z Żydami. Wielki autorytet moralny, który na każdym kroku udowadniał, że mimo przeszkód, warto pozostać przyzwoitym człowiekiem – podkreśliła Barbara Gasidło.

W części artystycznej, nawiązującej do wydarzeń sprzed 224 lat, wystąpili wspólnie uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Rajsku. Program przygotowali nauczyciele Małgorzata Rolewska i Robert Rydzoń.

Po zakończeniu akademii delegacje udały się w stronę pomnika upamiętniającego Bój pod Rajskim w 1939 r. Na miejscu oddano hołd obrońcom Ojczyzny i złożono wiązanki kwiatów.

GALERIA