Nie mordęga, lecz czy(s)ta przyjemność

Ponad stu przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej uczestniczyło 12 czerwca w happeningu podsumowującym gminny finał akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W grojeckim parku zaproszeni goście przekonywali czytelniczy narybek, że ...


Ponad stu przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej uczestniczyło 12 czerwca w happeningu podsumowującym gminny finał akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W grojeckim parku zaproszeni goście przekonywali czytelniczy narybek, że czytanie integruje, leczy, wzbogaca, pomaga, rozwija, relaksuje, hartuje, wychowuje i kształtuje.

Gminna Biblioteka Publiczna z siedzibą w Grojcu już od 14 lat bierze aktywny udział w ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie.

– Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka. Znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych – przypomniała Barbara Gasidło, dyrektor grojeckiej książnicy.

Podczas happeningu w tutejszym parku przed rówieśnikami z Grojca wystąpiły dzieci z przedszkola we Włosienicy, zbierając za swój żywiołowy występ burzę oklasków. Następnie wszystkie obecne w parku dzieci utworzyły pociąg i wagoniki, by w rytm piosenki „Jedzie pociąg z daleka” dotrzeć do stacji „Urząd Gminy”. Tu powitał je pierwszy „zawiadowca”, zastępca wójta Mirosław Smolarek, po czym ze swadą przeczytał im słynną „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Następnym przystankiem, do którego dotarli mali czytelnicy, była stacja „Ośrodek Zdrowia”. Wiersz „Brudas” Jana Brzechwy przeczytała dzieciom pediatra Beata  Hodur.

Na następnych stacjach zarówno znane, jak i mniej popularne utwory czytali dzieciom kolejni znamienici goście: ks. proboszcz Józef Zborek, strażak z OSP Grojec Marcin Sulkiewicz, Barbara Gasidło i nauczycielka Małgorzata Chwierut (obie panie w ostatniej chwili zastąpiły sołtysa Krzysztofa Wolaka, który nadzorował prace przy wznoszeniu elementów sceny na Dni Gminy Oświęcim), leśnik Andrzej Chowaniec, górnik Robert Fabia (znakomity utwór o Murzynku Bambo… po śląsku),  sierż. sztab. Joanna Niemiec z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz bibliotekarka Katarzyna Bakalarska-Chowaniec.

Na zakończenie tej ciekawej, a zarazem pouczającej imprezy rozdano czytelnikom dyplomy i podziękowania oraz wspólnie wykonano taniec z balonami.


GALERIA