W związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, które wystąpiły w ostatnim czasie na terenie Gminy Oświęcim informuję, że istnieje możliwość zgłaszania szkód w gospodarstwach rolnych. Zgłoszenie o wystąpieniu szkód rolnik powinien złożyć w ...
W związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, które wystąpiły w ostatnim czasie na terenie Gminy Oświęcim informuję, że istnieje możliwość zgłaszania szkód w gospodarstwach rolnych.
Zgłoszenie o wystąpieniu szkód rolnik powinien złożyć w urzędzie gminy na obowiązującym wniosku o szacowanie szkód, dostępnym na stronie Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie jak również w urzędzie gminy. W zależności od rodzaju poniesionych szkód rolnik ma obowiązek wraz z wnioskiem wypełnić odpowiednie załączniki. Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć, w terminie do 10 dni od dnia wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. Wniosek należy wypełnić czytelnie (drukowanymi literami) oraz wpisać wszystkie wymagane dane. Brak pełnych danych będzie skutkował odrzuceniem wniosku z przyczyn formalnych. Do wniosku należy dołączyć również inne wymagane dokumenty, np. umowy dzierżawy.
Wójt po wpłynięciu zgłoszeń rolników, w terminie do 20 dni od dnia wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego, wnioskuje do Wydziału Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie lub właściwego rejonowo Oddziału Zamiejscowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego o dokonanie szacunku szkód przez komisję ds. szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, znajdujących się na obszarach, na których wystąpiły niekorzystne zjawiska atmosferyczne.
Komisja ds. szacowania szkód w gospodarstwach rolnych powołana przez Wojewodę Małopolskiego szacuje szkody w terminie do 2 miesięcy od dnia złożenia przez rolnika wniosku do urzędu gminy.
Po oszacowaniu szkód przez komisję, wojewoda wdraża ustalone procedury w zależności od uruchomionego programu pomocy, a w szczególności potwierdza wysokość i zakres szkód na protokołach Komisji w przypadku gdy szkody wynoszą powyżej 30% średniej produkcji lub powyżej 1050 zł w przypadku szkód w środkach trwałych.
Aby gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej został uznany za dotknięty niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym (suszą, gradem, deszczem nawalnym, ujemnymi skutkami przezimowania, przymrozkami wiosennymi, powodzią, huraganem, piorunem, obsunięciem się ziemi lub lawiną) muszą zostać spełnione następujące warunki:
- Gospodarstwo rolne winno posiadać minimalną powierzchnię- 1 ha fizyczny lub przeliczeniowy.
- Minimalna powierzchnia jednolitej uprawy na działce, na której zostały uszkodzone uprawy, nie może być mniejsza niż 0,1 ha.
- Po stwierdzeniu szkód w gospodarstwie rolnym w wyniku suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, rolnik powinien poinformować pisemnie o wystąpieniu szkód urząd gminy, właściwy ze względu na położenie swoich gruntów.
- W przypadku, gdy rolnik posiada grunty rolne na terenie kilku gmin, o wystąpieniu szkód musi powiadomić wszystkie, właściwe ze względu na położenie gruntów, urzędy gmin.
- W przypadku, gdy rolnik posiada grunty rolne na terenie kilku gmin, o wystąpieniu szkód musi powiadomić wszystkie, właściwe ze względu na położenie gruntów, urzędy gmin. Ponadto powinien podać dane o produkcji i szkodach w poszczególnych gminach za zbiorczym zestawieniu, które przekazuje do gminy właściwej ze względu na położenie największej części gospodarstwa spośród gmin w których wystąpiły szkody.
DRUKI DLA ROLNIKA
- Załącznik nr I – Wniosek rolnika. (pobierz)
- Załącznik nr I.1 – Zbiorcze zestawienie z kilku gmin. (pobierz)
- Załącznik nr I.2 – Produkcja roślinna (uprawy gruntowe-środki obrotowe).(pobierz)
- Załącznik nr I.3 – Produkcja roślinna (uprawy w szklarniach i tunelach foliowych). (pobierz)
- Załącznik nr I.4 – Produkcja roślinna (środki trwałe). (pobierz)
- Załącznik nr I.5 – Produkcja zwierzęca (środki obrotowe). (pobierz)
- Załącznik nr I.6 – Produkcja zwierzęca (środki trwałe).(pobierz)
- Załącznik nr I.7 – Maszyna i ciągniki rolnicze.(pobierz)
- Załącznik nr I.8 – Budynki gospodarcze. (pobierz)
- Załącznik nr I.9 – Stawy rybne.(pobierz)
Informacje w zakresie zasad postępowania po wystąpieniu szkód w gospodarstwie rolnym można również zasięgnąć na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie http://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=rolnictwo